Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – Κολοσσός Ρόδου 82-76

Ήφαιστος Λήμνου – Κολοσσός Ρόδου 82-76

ifaistos panionios

Η ομάδα του Ηφαίστου πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη (82-76) απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου για την τετάρτη αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε το 2/2 στην κατάμεστη έδρα της και ανέβηκε στο 2-2 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, ενώ το σύνολο του Νίκου Βετούλα “έπεσε” στο 1-3.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης από την πλευρά των νικητών ήταν, οι Τάιρον Μπρέιζελτον (20π.) – Τζαμάρ Σμιθ (16π.) – Τόντρικ Γκότσερ (13π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουίνσι Ντιγκς (16π.) και ο Στίβι Μπράουνινγκ (15π.).

Ο Ήφαιστος Λήμνου είχε το προβάδισμα εξαρχής κι έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη. Προηγήθηκε με 23-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Μπράζελτον και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-34) στο τέλος του ημιχρόνου, παίρνοντας σκορ από τους Γκότσερ και Σμιθ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 15 πόντους (57-42 στο 25′) στα μέσα της τρίτης περιόδου, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι. Οι Ροδίτες, βέβαια, δεν τα παράτησαν, πλησίασαν ακόμα και στους 6 πόντους (70-64), 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν περισσότεροι απειλητικοί. Τουλάχιστον μείωσαν τη διαφορά, η οποία θα παίξει ρόλο στις ισοβαθμίες.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 4, Γκότσερ 15, Εβανς 4 (10 ριμπάουντ), Γουίγκινς 8 (11 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 20 (7 ασίστ), Μούρτος 3, Σταμάτης, Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος, Γόντικας 1, Σμιθ 16, Φρειμάνις 6.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Μαυροειδής 9 (7 ριμπάουντ), Γεωργαλλής 4, Δημάκος, Ντιγκς 18 (6 κλεψίματα), Ντούρεν 5, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος, Ασκα 11, Κέμπτον 2, Μπράουνινγκ 15, Γκιμπς 12.

Περισσότερα από Γιάννης Μαστρογιάννης

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…