Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Άρης 70-40

Προμηθέας – Άρης 70-40

proarismats aris

Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία ο Προμηθέας… Η ομάδα της Πάτρας “γονάτισε” εντός έδρας τον Άρη με 70-40 και πλέον έχει ρεκόρ 6-1 στο πρωτάθλημα! Το “κλειδί” για τους γηπεδούχους σε ό,τι αφορά το θετικό αποτέλεσμα ήταν η τρίτη περίοδος καθώς σε αυτή το επιμέρους σκορ υπέρ του Προμηθέα ήταν 24-6. Από την άλλη οι “κίτρινοι” (22 λάθη) ήταν απαράδεκτοι στο δεύτερο ημίχρονο (μόνο 11 πόντους στην επίθεση) και  γνώρισαν μια ντροπιαστική ήττα βάσει της ιστορίας τους.

Ο Άρης προηγήθηκε με 0-6 με πόντους του Μπένσον. Ο Δημάκος διαμόρφωσε το 3-6 με καλάθι και φάουλ, ο Μπένσον συνέχιζε να “πληγώνει” τον Προμηθέα (3-8) και ο Βασιλόπουλος έδωσε αέρα επτά πόντων (3-10) στους “κίτρινους”. Το 3-12 αλλά και το 6-14 έγινε από τον Μπένσον (12 πόντους), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-16 ενώ ο Αθηναίου “χτύπησε” από τα 6.75 (10-19). Η πρώτη περίοδος έληξε 10-19.

Ο Φαγιέ “ψαλίδισε” την διαφορά (17-21), στην συνέχεια ο Μοράντ δέχτηκε τεχνική ποινή (18-21) ενώ το 20-21 γράφτηκε από τον Ρέλεφορντ (υπήρχαν κάποια σφυρίγματα για τα οποία παραπονέθηκαν οι φιλοξενούμενοι). Με πανέμορφο κάρφωμα του Φαγιέ ο Προμηθέα πέρασε μπροστά (22-21), ο Αθηναίου “ξεκόλλησε” τον Άρη (22-24 και 25-27)  αλλά ο Μιλόσεβιτς “απάντησε” (28-27 και 32-29). Το ημίχρονο έληξε 32-29 μετά από άστοχο τρίποντο του Αθηναίου στην εκπνοή.

Η ομάδα του Γιατρά πήρε ένα +9 (38-29) με δύο τρίποντα στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Άρης μείωσε σε 38-33 και ο Φαγιέ “έγραψε” το 40-33 (στην προηγούμενη φάση ο Βασιλόπουλος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν δόθηκε) ενώ λίγο αργότερα έκανε το 43-35. Οι Θεσσαλονικείς (13 λάθη) δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και οι Πατρινοί (πίεζαν αρκετά) πήραν αέρα 15 πόντων (50-35). Ο Εβανς διαμόρφωσε το 54-35 και στο 30′ το σκορ ήταν 56-35.

Τα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου πέρασαν, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Ο Βασιλόπουλος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και ο Λίποβι “έγραψε” το 57-35. Το παιχνίδι πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Άρης δεν μπορούσε να “αντιδράσει” και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-48. Το παιχνίδι έληξε με τον Προμηθέα να κερδίζει 70-40.

Δεκάλεπτα: 10-19, 32-29, 56-35, 70-40

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 7 (2), Eβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11 (2), Δημάκος 3,Τουντζιαράκης 3, Σκουφής 3 (1) Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1)

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 2, Μπένσον 16, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Μοράντ 1, Πέτγουεϊ, Μπελ 2