Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 80-62

Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 80-62

laurio

Το Λαύριο αν και δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια και τελικώς κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 80-62 για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα, ενώ υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη τους ήττα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρηση οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-8). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε την απόδοση του και με επί μέρους σκορ 10-3 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 (11-18).

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν άφησαν την ομάδα της Ρόδου να ξεφύγει και 5:52′ πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να μειώσουν στην ελάχιστη τιμή (20-21). Μάλιστα, το Λαύριο μπόρεσε με καλάθι και φάουλ του Κουζέλογλου να περάσει μπροστά στο σκορ (26-25). Το Λαύριο ήταν εξαιρετικό στην επίθεση και με τους 29 πόντους που σημείωσε, πήρε “αέρα” 14 πόντων (40-26) στο πρώτο ημίχρονο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο σημείωνε το ένα καλάθι μετά το άλλο και για πρώτη φορά πήρε “αέρα” 20 πόντων με τρίποντο του Ουίγκινς (49-29). O Κολοσσός έκανε μία μίνι αντεπίθεση και μείωσε στους 15 (51-36), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν να πλησιάσουν άλλο (60-42).

Το Λαύριο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το προβάδισμα του στην τελευταία περίοδο και τελικά νίκησε σχετικά εύκολα με 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12 (1), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λέγκικας 3 (1), Κουζέλογλου 13 (2), Νίξον 5 (1), Μουρ 19 (1)
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Μπιλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18 (3), Παπαδάκης

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…