Κεντρική Basket League Αγώνες ΓΣΛ Φάρος – Τρίκαλα 77-70

ΓΣΛ Φάρος – Τρίκαλα 77-70

gsl faros

Την τρίτη του νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο ΓΣΛ Φάρος. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε εντός έδρας των Τρικάλων με 77-70, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 19 πόντους (65-46) στο εντός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα, ωστόσο τα… χρειάστηκαν στο φινάλε για να φτάσουν στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, πλησίασαν μέχρι και στους 3 πόντους (73-70), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με αποτέλεσμα να υποστούν την τρίτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρόλαντ Σάφτενααρ με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρεϊ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο ΓΣΛ Φάρος ήταν σαρωτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 27-10, μετέτρεψε το 22-22 της πρώτης περιόδου σε 49-32 στο ημίχρονο.  Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (65-46) στο 28′, με τους περισσότερους να θεωρούν τελειωμένο το παιχνίδι σ’ εκείνο το χρονικό σημείο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν, όμως, διαφορετική άποψη. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πλησίασαν ακόμα και στους 3 πόντους (73-70) 1:33 πριν το φινάλε του αγώνα. Τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και στον πόντο, αλλά ο Τέγιτς αστόχησε κάτω από το καλάθι. Ο Μαραγκός έγραψε στη συνέχεια το 75-70, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις επόμενες επιθέσεις κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη..

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Γουέρ 12, Ντρέιπερ 12, Σάφτεναρ 25 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9, Μαραγκός 3, Μουράτος 3 (5 ασίστ), Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1 (9 ριμπάουντ), Φέισι 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6 (1), Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).