Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-77

Χίμκι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-77

pierre jackson maccabi khimki

Την πέμπτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Χίμκι με 77-69 για την όγδοη αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να νικήσουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και γρήγορα ξέφυγαν στο σκορ (8-17), διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-28). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 3 πόντους (39-42).

Η Χίμκι στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 11-4 κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (50-46). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ “ξύπνησε” και με δικό της σερί 11-0 πέρασε ξανά μπροστά (50-57) και παρέμεινε μέχρι και το τέλος της περιόδου (55-62).

Οι γηπεδούχοι στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου “έτρεξαν” σερί 6-1 και πλησίασαν ξανά στο σκορ (61-63). Οι Ισραηλινοί, όμως, και πάλι απάντησαν και πήραν διαφορά 7 πόντων (61-68).  Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους τελικά να πανηγυρίζουν την εκτός έδρας νίκη (69-77).

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-42, 55-62, 69-77

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 17, Σβεντ 21 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς, Μόνια 5 (1), Τοντόροβιτς, Ζούμπκοφ, Άντερσον 13 (3), Τζένκινς 6 (1), Τόμας 4

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 7 (1), Ρολ 14 (2), Κέιν 6, Τάιους 5, Ντιμπαρολομέο 2, Σεγκέφ 3, Κόουλ 10, Μπόλντεν 10 (2), Παραχούσκι 1, Ζούσμαν, Τζάκσον 19 (1)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…