Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 81-82

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 81-82

chris singleton panathinaikos efes

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε στην έδρα της Αναντολού Εφές με 82-81 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “πράσινοι” αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Φανταστικός για το τριφύλλι ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος είχε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Οι “πράσινοι” μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με τρεις πόντους με καλάθι του Λοτζέσκι (8-11). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, οι οποίοι ήταν αρκετά εύστοχοι, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν προβάδισμα 9 πόντων με βολές του Καλάθη (10-19), ενώ με τρίποντο του Ρίβερς έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-24). Οι Τούρκοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν, αλλά ο Παναθηναϊκός κράταγε σταθερά το προβάδισμα (21-28).

Αναντολού Εφές “ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθι του Έρικ ΜακΚόλουμ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 3 (30-33), ενώ ο Στίματς μείωσε ακόμη περισσότερο (32-33). To σερί των Τούρκων συνεχίστηκε και πέρασαν μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (37-33).

Ο ΜακΚόλουμΣτίματς και ο Στίματς έκαναν μεγάλη ζημιά στους “πράσινους” και οδηγούσαν την Αναντολού Εφές (42-37). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ίαν Βουγιούκα, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε για τους “πράσινους” (42-40). Τη σκυτάλη πήρε ο Νικ Καλάθης και με τέσσερις πόντους έβαλε μπροστά το τριφύλλι (43-44). Παρά το κακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο οι “πράσινοι” κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ (44-48).

Οι “πράσινοι” στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη προηγήθηκαν με 6 (49-55). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός, όμως, κράταγε σταθερά το προβάδισμα (60-62).

Τα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Αναντολού Εφές στην αρχή της περιόδου έτρεξε σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα (67-62). Ο Νίκος Παππάς και ο Ίαν Βουγιούκας “ξεκόλλησαν” τους “πράσινους” στο σκορ και μείωσαν στους 2 πόντους (69-67). Ο φανταστικός Νικ Καλάθης πέτυχε ακόμη ένα καλάθι και έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 75-73.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος. Η Εφές έπαιρνε το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις και ισοφάριζε το παιχνίδι (79-79). Ο Νικ Καλάθης ήταν απίστευτος! Ο παίκτης των “πρασίνων” 48” πριν το τέλος ευστόχησε από τα 8 μέτρα και έκανε το 82-79. Ο Μπράιαν Ντάνστον μείωσε 31” πριν τη λήξη σε 82-81,

Μοιραίος για την τουρκική ομάδα ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ, καθώς στην τελευταία φάση “κόπηκε” από τον Τζέιμς Γκιστ και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-48, 60-62, 81-82

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 4, ΜακΚόλουμ 16, Μπαλμπάι 2, Μότουμ 21 (3), Άνταμς 5, Στίματς 15, Μούριτς, Ντάνστον 12, Σιμόν 6 (2)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 11, Βουγιούκας 9, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 4, Καλάθης 29 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6