Κεντρική NBA Και στο τέλος… κερδίζουν οι Σπερς (vids)

Και στο τέλος… κερδίζουν οι Σπερς (vids)

lamarcus aldridge manu ginobili spurs

lamarcus-aldridge-manu-ginobili-spursΟι Σαν Αντόνιο Σπερς επιβλήθηκαν μετά από σκληρή “μάχη” των Μέμφις Γκρίζλις με 97-90, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 55-16 και βρίσκονται πλέον μόλις 2 νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Τα “σπιρούνια” εκμεταλλεύτηκαν την πληθώρα επιθετικών λύσεών τους, σε αντίθεση με το Μέμφις, το οποίο διέθετε συνεπές σκοράρισμα μονάχα από τους Μάικ Κόνλεϊ (22 πόντοι) και Μαρκ Γκασόλ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Oλυμπιακός-Ρεάλ, Μπακς-Χοκς και γενικά όλη η Euroleague αλλά και όλο το NBA, θα προσφερθούν από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της στις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς μαζί με LIVE STREAMING!

Οι “αρκούδες” διανύουν περίοδο μίνι-ντεφορμαρίσματος, με 6 ήττες στα τελευταία 10 ματς, έχοντας πέσει στην θέση της Δύσης, κάτι που σημαίνει ότι αν η κανονική περίοδος ολοκληρωνόταν σήμερα, Σπερς και Γκρίζλις θα διασταύρωναν τα “ξίφη” τους στον πρώτο γύρο των πλέι-οφς!

Η 1η περίοδος άνηκε κυρίως στον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, ο οποίος ήταν και ο MVP του αγώνα, με 23 πόντους (10/16 σουτ) και 8 ριμπάουντ. Ο πάουερ φόργουορντ των γηπεδούχων μπήκε ζεστός στην αναμέτρηση, έχοντας 9 πόντους, με τους Σπερς να ξεδιπλώνουν τη motion επίθεσή τους ενώ παράλληλα σκόραραν και σε συνθήκες ένας-εναντίον-ενός. Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-22.

Οι Σπερς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη 2η περίοδο, συνδυάζοντας τις επιθετικές τους αρετές με άμυνα που “τσάκιζε κόκκαλα”. Ο Πάτι Μίλς (15 πόντοι, 5 ασίστ συνολικά) έκανε τη διαφορά με την είσοδό του στο παρκέ ενώ ο Τόνι Πάρκερ έδωσε κάποιες λύσεις με τα αγαπημένα του floaters. Ο σούπερ-σταρ, Κουάι Λέοναρντ κινούνταν σε “ρηχά νερά” καθώς οι Τόνι Άλεν και Τζέιμς Ένις κατάφερναν να τον περιορίζουν, χάρη στην πολύ επιθετική τους άμυνα. Οι Γκρίζλις δεν είχαν κάποιον “πυλώνα”, ώστε να τους στηρίξει επιθετικά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 51-42.

Το Μέμφις έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση, βάζοντας περισσότερα σουτ στην 3η περίοδο, με μπροστάρη φυσικά τον Κόνλεϊ. Στον αντίποδα, ο Όλντριτζ εξακολουθούσε να είναι συνεπής, με τον Λέοναρντ να μπαίνει πιο δυναμικά στην εξίσωση του ματς. Οι Γκρίζλις, όμως, ήταν αποφασισμένοι και μείωσαν στους 5 πόντους (74-69) με τη λήξη της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν ζωντανοί μέχρι τα τελευταία λεπτά αλλά οι Σπερς απέδειξαν ότι βρίσκονταν ένα κλικ πιο πάνω. Ο Όλντριτζ έγραψε ιστορία, καθώς ξεπέρασε τους 15.000 πόντους στην καριέρα του και με ένα τρίποντο-“μαχαιριά” του Τόνι Πάρκερ, το Σαν Αντόνιο “καθάρισε” την παρτίδα, υποχρεώνοντας το Μέμφις στην 4η σερί ήττα του στο γήπεδο αυτό.

Στα υπόλοιπα ματς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν σημείωσε την 2η σερί 40άρα του, αποδεικνύοντας ότι έχει πάρει στις πλάτες του την ομάδα του Τορόντο. Οι Μάβερικς έκαναν την έκπληξη απέναντι στους Κλίπερς, διατηρώντας ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες τους για πρόκριση στα πλέι-οφς ενώ οι Μπλέιζερς πάτησαν πάνω στο “πτώμα” των Νικς, πλησιάζοντας το Ντένβερ στην 8η θέση της Δύσης. Τέλος, οι Νετς πήραν μια νίκη γοήτρου, απέναντι στους Σανς, οι οποίοι έχουν 6 σερί ήττες, κάνοντας εξαιρετική δουλειά στον τομέα του tanking.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (23/3)

• Φοίνιξ Σανς – Μπρούκλιν Νετς 98-126 (Μπούκερ 28, Κρις 23 [11 ριμπάουντ] / Λόπεζ 19, ΜακΝτάνιελς 16)
  • Τορόντο Ράπτορς – Μαϊάμι Χιτ 101-84 (ΝτεΡόζαν 40, Πάουελ 14 / Γουάιτσαϊντ 16 [14 ριμπάουντ], Ντράγκιτς 13)
  • Λος Άντζελες Κλίπερς – Ντάλας Μάβερικς 95-97 (Γκρίφιν 21, Πολ 15, Τζόρνταν 14 [18 ριμπάουντ] / Κάρι 23, Μπαρνς 21)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Σαν Αντόνιο Σπερς 90-97 (Κόνλεϊ 22, Γκασόλ 13 [10 ριμπάουντ] / Όλντριτζ 23, Λέοναρντ 19, Μιλς 15)
  • Νιου Γιορκ Νικς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 95-110 (Πορζίνγκις 18, Λι 16 / Λίλαρντ 30, ΜακΚόλουμ 20)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…