Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι Τελ Αβίβ 79-81

Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι Τελ Αβίβ 79-81

boby dixon fener macabi

boby dixon-fener-macabi

Με ένα απίστευτο buzzer beater του Σίλβεν Λάντενσμπεργκ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ “δραπέτευσε” με το διπλό από την έδρα της Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 79-81, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. H ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Μπογκντάνοβιτς και Σλούκα υποχώρησε στο 17-10 και το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Από την άλλη, η ομάδα του Άιναρ Μπαγκάκτσις, η οποία είναι αδιάφορη, ανέβηκε στο 10-17.Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν το πάνω χέρι μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Ισραηλινοί με τον Λάντενσμπεργκ έμειναν κοντά στο σκορ.

Ο Αμερικανός ήταν και αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάντενσμπερκ με 22 (4/4 τρίποντα) πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σίμπσον με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους πάλεψε ο Μέλιχ Μαχμούτογλου με 15 πόντους, ενώ ο Έκπε Ούντο είχε 13 και 10 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο (6-4) του αγώνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στη συνέχεια και με τους Ντίξον και Ούντο προηγήθηκαν με 21-10 στο 9′.

Με βολές του Βέσελι, η Φενέρ έφτασε στο +13 (23-10), με τον Μέκελ να γράφει το 25-13 της πρώτης περιόδου. Με τα τρίποντα του Λουίτζι Ντατόμε, η τουρκική ομάδα διατηρούσε το +12 (39-27) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο η Μακάμπι με τους Λάντσεσμπερκ και Οχαγιόν έτρεξε ένα σερί 11-0, μειώνοντας σε 39-38 στο 19′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 41-38, ύστερα από καλάθι του Νίκολα Κάλινιτς. Η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις μπήκε με φόρα στην τρίτη περίοδο και παίρνοντας σκορ από τους Σίμπσον, Λάντενσμπεργκ και Οχαγιόν, προηγήθηκε 45-51 στο 25′.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν άμεση απάντηση και με τους Άντιτς και Ούντο έτρεξαν ένα σερί 14-6, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 59-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη Φενέρ να διατηρεί μικρό προβάδισμα 3 (65-62 και 67-64) πόντων στο 35′.

Με τρίποντο ο Ραντ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (67-67), ωστόσο οι Νάναλι και Ντίξον με σουτ από τα 6,75 έστειλαν τους γηπεδούχους στο +6 (73-67). Η “ομάδα του λαού” δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 73-72 στο 38′.

Οι Ούντο και Βέσελι έδωσαν “μικρή ανάσα” στη Φενέρ, φέρνοντας την στο +4 (79-75), ο Λάντσενσμπεργκ όμως, με τρεις βολές έκανε το 79-77 54″ πριν από το φινάλε. Με τρομερό κάρφωμα του Αλεξάντερ πάνω από τον Κάλινιτς, η Μακάμπι ισοφάρισε σε 79-79, ενώ ο Λάντενσμπεργκ με φοβερό buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-38, 59-56, 79-81
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ούντο 13, Μαχμούτογλου 15 (5), Άντιτς 8 (2), Μπένετ, Νάναλι 8 (1), Βέσελι 10, Κάλινιτς 6, Ντίξον 11 (3), Ντατόμε 8 (2)
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Άιναρ Μπαγκάτσκις): Ραντ 8 (1), Σίλεϊ, Σίμπσον 14, Μέκελ 4, Πνίνι 5 (1), Οχαγιόν 10 (2), Λάντεσμπεργκ 22 (4), Αλεξάντερ 13, Άιβερσον 5

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…