Κεντρική NBA “Έλαμψε” ο Γιάννης απέναντι στους “ήλιους”! (vids)

“Έλαμψε” ο Γιάννης απέναντι στους “ήλιους”! (vids)

856 1

giannis-antetokounmpo

Σε ένα παιχνίδι που “σημαδεύτηκε” από συνεχείς αλλαγές στο προβάδισμα, ασταθείς αποδόσεις αλλά και πληθώρα λαθών, οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να επιβληθούν δια πυρός και σιδήρου των Φοίνιξ Σανς με 100-96. Μπορεί τα “ελάφια” να τα χρειάστηκαν στο τέλος, καθώς έχασαν πολύ γρήγορα μια διαφορά 9 πόντων αλλά το τρίποντο του Τόνι Σνελ με 8,3” για τη λήξη καθόρισε τη μοίρα του αγώνα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν φυσικά ο στυλοβάτης της ομάδας, “πιάνοντας” υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Ο “Greek freak” ήταν ξανά ο κορυφαίος του αγώνα, με 28 πόντους (11/13 σουτ, 6/7 βολές), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 τάπες, σε 35 λεπτά συμμετοχής. Σχεδόν όλες οι προσπάθειές του ήταν μέσα από τη ρακέτα, είτε διεισδύοντας ο ίδιος προς το καλάθι, είτε μέσω κάποιου κοψίματος, το οποίο του εξασφάλιζε “βαθιά” θέση.

Τελείωσε τον αγώνα με 7 καρφώματα, ορισμένα εκ των οποίων πραγματοποιήθηκαν από απίθανες γωνίες ενώ ήταν συνεπής, σε ό,τι αφορά τη φθορά του αντιπάλου με φάουλ. Στην άμυνα ήταν ιδιαίτερα ενεργός, τόσο στις γραμμές πάσας, όσο και στην προστασία του καλαθιού. Η παρουσία του ήταν κομβική για την ευημερία του Μιλγουόκι και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι η επίθεση των Μπακς έπεφτε σε “τέλμα” κάθε φορά που ο Κιντ επέλεγε να τον ξεκουράσει.

Στην 1η περίοδο, οι Μπακς κατάφερναν να περιορίζουν τους Σανς χάρη στα μακριά άκρα των παικτών, τα οποία εμπόδιζαν αποτελεσματικά τις προσπάθειες του Φοίνιξ. Δίχως να έχουν τη ευκαιρία να τρέξουν, οι “ήλιοι” φαίνονταν “εγκλωβισμένοι” αλλά όχι για πολύ. Η επίθεση των Μπακς έγινε μονοδιάστατη στα τελευταία λεπτά, οι Σανς το εκμεταλλεύτηκαν και έκλεισαν το 1ο δωδεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ (21-23).

Η έναρξη της 2ης περιόδου “σημαδεύτηκε” από το ξέσπασμα του Μάικλ Μπίσλι. Με 11 σερί πόντους (!) απέδειξε ξανά ότι διαθέτει ένα σπάνιο ένστικτο σκόρερ. Η αστάθεια, όμως, χτύπησε ξανά την πόρτα των “ελαφιών“, καθώς δέχθηκαν σερί 2-14. Εν μέσω νεύρων και “τσαμπουκάδων” (6 τεχνικές ποινές συνολικά μέχρι το ημίχρονο) οι δύο ομάδες υπέπιπταν σε πολλά λάθη, αλλά το Φοίνιξ βρήκε στο πρόσωπο του Άλαν Γουίλιαμς τον ανέλπιστο πρωταγωνιστή του.

Ο σέντερ του Φοίνιξ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ στο ημίχρονο (!) με κυρίαρχη παρουσία στο ζωγραφιστό. Ο Τι Τζέι Γουόρεν ακολούθησε σε απόδοση με 10 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-47. Το παρακάτω γράφημα είναι ενδεικτικό της νευρικότητας του αγώνα, με το Φοίνιξ να κάνει λάθος στο 25,5% των κατοχών του ενώ το Μιλγουόκι στο 20% αντίστοιχα.

Ο ρυθμός “άνοιξε” με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και αυτό ακριβώς χρειαζόταν ο Γιάννης. Με 15 πόντους στο διάστημα αυτό έβαλε τους Μπακς μπροστά στο σκορ, με τη σημαντική βοήθεια του Μάλκολμ Μπρόγκντον. Ο πρωτοετής γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 7 ασίστ, βοηθώντας στη δημιουργία αλλά και στην εκτέλεση. Σε συνδυασμό με τους 14 πόντους του Γκρεγκ Μονρό, τα “ελάφια” ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 77-73.

Το Μιλγουόκι δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος αλλά έπρεπε να “καρδιοχτυπήσει” για να τα καταφέρει. Οι Σανς κρατήθηκαν στο ύψος τους στα πρώτα 6 λεπτά, όπου αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπούκερ, Μπλέντσο και πόνταραν τα πάντα στα τελευταία λεπτά. Παρά τη σταθερότητα του Μπρόγκντον και κάποια καλάθια του Μπίσλι, οι Σανς βρίσκονταν σχετικά κοντά στο σκορ αλλά με το που κάθισε στον πάγκο ο Γιάννης, τα πάντα άλλαξαν.

Ο κόουτς Κιντ αποφάσισε να ξεκουράσει για 2 λεπτά τον Αντετοκούνμπο, καθώς είχε αγωνιστεί σε όλο το 2ο ημίχρονο και οι Σανς “απασφάλισαν”. Με σερί 0-8, συνεχή κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό, μείωσαν έως τον 1 πόντο (97-96) ενώ ο Μαρκίς Κρις είχε την ευκαιρία να τους βάλει μπροστά στο σκορ αλλά αστόχησε σε 2 βολές! Με το τρίποντό του στο τέλος, ο Τόνι Σνελ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Μιλγουόκι, το οποίο συνεχίζει να βρίσκεται στο “κυνήγι” των πλέι-οφς (ρεκόρ 26-31). Στον αντίποδα, το Φοίνιξ “βολοδέρνει” στην τελευταία θέση της Δύσης (18-41).

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η απίθανη παρουσία του Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος σημείωσε το 29ο τριπλ-νταμπλ του για φέτος (7ο στην καριέρα του με τουλάχιστον 40 πόντους) και κατάφερε να επιβληθεί του απίθανου διδύμου των Πέλικανς (Κάζινς-Ντέβις, οι οποίοι είχαν συνολικά 69 πόντους και 17 ριμπάουντ). Ο Μπλέικ Γκρίφιν σημείωσε 43 πόντους και σε συνδυασμό με τον Κρις Πολ (15 πόντοι, 17 ασίστ, 0 λάθη) έβγαλαν “νοκ-άουτ” τους Χόρνετς στην παράταση. Οι Τζαζ πήραν σημαντικό διπλό στην πανίσχυρη έδρα των Γουίζαρντς και τέλος, ΝτεΡόζαν και Τόμας έδειξαν τον δρόμο της επικράτησης σε Ράπτορς και Σέλτικς αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (26/2)

• Σαν Αντόνιο Σπερς – Λος Άντζελες Λέικερς 119-98 (Λέοναρντ 25, Όλντριτζ 16 / Ίνγκραμ 22, Κλάρκσον 19)
  • Φοίνιξ Σανς – Μιλγουόκι Μπακς 96-100 (Γουόρεν 23, Γουίλιαμς 17 [15 ριμπάουντ] / Αντετοκούνμπο 28 [8 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Μπίσλι 17)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Ντένβερ Νάγκετς 105-98 (Κόνλεϊ 31, Γκασόλ 23, Ράντολφ 20 / Γκαλινάρι 24, Χάρις 19)
  • Γιούτα Τζαζ – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 102-92 (Χέιγουορντ 30, Χιλ 21, Γκομπέρ 15 [20 ριμπάουντ, 4 τάπες] / Γουολ 23 [11 ασίστ], Μπιλ 22)
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Τορόντο Ράπτορς 106-112 (Λίλαρντ 28, ΜακΚόλουμ 17 / ΝτεΡόζαν 33, Ιμπάκα 18)
  • Μπόστον Σέλτικς – Ντιτρόιτ Πίστονς 104-98 (Τόμας 33, Κράουντερ 14 / Κάλντγουελ-Πόουπ 18, Ντράμοντ 17 [15 ριμπάουντ])
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 110-118 (Ντέιβις 38, Κάζινς 31 [10 ριμπάουντ] / Γουέστμπρουκ 41 [11 ριμπάουντ, 11 ασίστ], Καντέρ 20)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Λος Άντζελες Κλίπερς 121-124 (OT) (Γουόκερ 34, Μπατούμ 31 / Γκρίφιν 43 [10 ριμπάουντ, 5 ασίστ], Ρέντικ 22, Πολ 15 [17 ασίστ])

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…