Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Γαλατασαράι 84 – 73

Αναντολού Εφές – Γαλατασαράι 84 – 73

efes galata

efes-galata

Η Αναντολού Έφες ήταν η νικήτρια του τουρκικού εμφύλιου, επικρατώντας 84-73 της Γαλατασαράι, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 8-8 βρίσκεται η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ενώ αυτή του Εργκίν Ατάμαν παραμένει ουραγός με ρεκόρ 4-12.

Σε ολόκληρη σχεδόν την πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ από τον Μπράντον Πολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Άλεξ Τάιους. Στο τέλος του δεκαλέπτου, η Εφές βρέθηκε στο +6 (22-16), με τον Κοκσάλ να διαμορφώνει το 22-18.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η Γαλατασαράι έφερε στα ίσια το ματς (24-24), με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να προσπαθεί να χτίσει διαφορά και αυτή του Εργκίν Αταμάν να μην την αφήνει. H Έφες συνέχισε να έχει διαφορά 6 πόντων, με τον Γκρέιντζερ να γράφει το 42-36 του ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, το μοτίβο παρέμεινε ίδιο με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, ωστόσο οι Ντάνστον και Μπράουν έδωσαν διαφορά 9 (49-40) πόντων στους γηπεδούχους. Ο Σινάν Γκιουλέρ όμως, δεν άφησε την Εφές να ξεφύγει άλλο και με 5 πόντους μείωσε σε 49-45 στο 25‘.

Ο αρχηγός της τσιμ-μπομ μείωσε ακόμα περισσότερο (55-52), ωστόσο ένα σερί 7-0 έφεραν την Εφές για πρώτη φορά στο +10 (62-52) . Οι Πλάις και Γκιουλέρ κρατούσαν τη Γαλατά μέσα στο παιχνίδι (64-59), με τον Μπράουν να διαμορφώνει το 66-59 της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Μουτάφ, η διαφορά πήγε στους 12( 71-59) και η Εφές απέκτησε σοβαρό προβάδισμα νίκης. Η Γαλατασαράι μείωσε στους 6 (79-73), ωστόσο οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν επέτρεψαν στην “τσιμ -μπόμ” να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-36, 66-59, 84-73.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ, Μπάλμπαϊ, Μπράουν 12 (2), Οσμάν 6 (2), Γκρέιντζερ 12, Όμιτς 6, Ερτέλ 8, Μουτάφ 9 (3), Πολ 11 (2),Ντάνστον 17.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοβ 17 (3), Φιτιπάλντο 6 (2), Τάιους 16 (10ριμπ.), Κορκμάζ, Σιλμπ 2, Αράρ, Πλάις 6, Ντέι 2, Γκιουλέρ 20 (4), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 4.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…