Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Γαλατασαράι 84 – 73

Αναντολού Εφές – Γαλατασαράι 84 – 73

efes-galata

Η Αναντολού Έφες ήταν η νικήτρια του τουρκικού εμφύλιου, επικρατώντας 84-73 της Γαλατασαράι, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 8-8 βρίσκεται η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ενώ αυτή του Εργκίν Ατάμαν παραμένει ουραγός με ρεκόρ 4-12.

Σε ολόκληρη σχεδόν την πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ από τον Μπράντον Πολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Άλεξ Τάιους. Στο τέλος του δεκαλέπτου, η Εφές βρέθηκε στο +6 (22-16), με τον Κοκσάλ να διαμορφώνει το 22-18.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η Γαλατασαράι έφερε στα ίσια το ματς (24-24), με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να προσπαθεί να χτίσει διαφορά και αυτή του Εργκίν Αταμάν να μην την αφήνει. H Έφες συνέχισε να έχει διαφορά 6 πόντων, με τον Γκρέιντζερ να γράφει το 42-36 του ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, το μοτίβο παρέμεινε ίδιο με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, ωστόσο οι Ντάνστον και Μπράουν έδωσαν διαφορά 9 (49-40) πόντων στους γηπεδούχους. Ο Σινάν Γκιουλέρ όμως, δεν άφησε την Εφές να ξεφύγει άλλο και με 5 πόντους μείωσε σε 49-45 στο 25‘.

Ο αρχηγός της τσιμ-μπομ μείωσε ακόμα περισσότερο (55-52), ωστόσο ένα σερί 7-0 έφεραν την Εφές για πρώτη φορά στο +10 (62-52) . Οι Πλάις και Γκιουλέρ κρατούσαν τη Γαλατά μέσα στο παιχνίδι (64-59), με τον Μπράουν να διαμορφώνει το 66-59 της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Μουτάφ, η διαφορά πήγε στους 12( 71-59) και η Εφές απέκτησε σοβαρό προβάδισμα νίκης. Η Γαλατασαράι μείωσε στους 6 (79-73), ωστόσο οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν επέτρεψαν στην “τσιμ -μπόμ” να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-36, 66-59, 84-73.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ, Μπάλμπαϊ, Μπράουν 12 (2), Οσμάν 6 (2), Γκρέιντζερ 12, Όμιτς 6, Ερτέλ 8, Μουτάφ 9 (3), Πολ 11 (2),Ντάνστον 17.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοβ 17 (3), Φιτιπάλντο 6 (2), Τάιους 16 (10ριμπ.), Κορκμάζ, Σιλμπ 2, Αράρ, Πλάις 6, Ντέι 2, Γκιουλέρ 20 (4), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 4.

Load More Related Articles
Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

“Όποιος παίζει άμυνα, κερδίζει χρόνο στο παιχνίδι…”

Ο Άρης για μια ακόμη φορά κράτησε χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλό του, με τους “κίτρινο…