Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Κηφισιά 64-73

Κολοσσός – Κηφισιά 64-73

kifisia omadiki

kifisia-omadiki

Επιστροφή στις νίκες…
Το ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του Κολοσσού δεν συνδυάστηκε με νίκη καθώς η Κηφισιά με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 73-64, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι Κηφισιώτες επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους στην υπόλοιπη αναμέτρηση και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους γηπεδούχους, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε επιμέρους 25-13 ήταν το σημείο που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων.

Πληθωρική εμφάνιση από τον Ούρος Ντούβνιακ που σημείωσε 19 πόντους (με 4/8 τρίποντα) και είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να συνεχίζει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης σημειώνοντας 15 πόντους και κατεβάζοντας 13 ριμπάουντ.

Κορυφαίος για τους Ροδίτες, ο Τζαμέλ Χάγκινς (20π.-8ρ.).

Ο Κολοσσός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι χτίζοντας διαφορά 7 πόντων (16-9) ύστερα από 4 λεπτά παιχνιδιού. Η Κηφισιά προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα (18-15 στο 9’) αλλά η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους πρωτοπόρους (21-17).

Οι Κηφισιώτες ήταν αποτελεσματικότεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Ως αποτέλεσμα ισοφάρισαν αρχικά σε 26-26 (στο 14’) για να βρεθούν μετά από αρκετή ώρα σε θέση οδηγού (28-29 στο 15’). Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι κλειστή με τους Ροδίτες να προηγούνται με “βραχεία κεφαλή” (34-33) 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Όμως, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξαν σερί 9-0 στα εναπομείναντα λεπτά και πήγαν στα αποδυτήρια όντες μπροστά με 8 πόντους (34-42).

Η διαφορά ανέβηκα σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όταν ο Μαυροειδής με 3 συνεχόμενους πόντους έκανε το 34-45 για να έρθει ο Ντούβνιακ λίγο αργότερα και να δώσει στη διαφορά την υψηλότερη τιμή της (34-48 στο 22’). Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με επιμέρους 10-2 για να μειώσουν στους 6 πόντους (44-50 στο 26’). Η Κηφισιά όμως κατάφερε να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (50-59 ).

Οι Κηφισιώτες δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν τη ψαλίδα σε ασφαλή επίπεδα μέχρι την κόρνα της λήξης, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας – Γκούμας – Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 34-42, 50-59, 63-74.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Καρίμ 7 (2), Τζέιμς 11 (1), Σμιθ, Στεφανίδης 7 (1), Λίντεν 2, Τσάμης 8 (1), Χάγκινς 20, Κανύχης, Μπούλιαν 9 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 2, Καυκής 4, Λιακόπουλος 10 (2), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς 12 (3), Μαυροειδής 15, Ψαθάς 2, Κακιούζης 7 (1), Τσαλδάρης 2, Ντούβνιακ 19 (4), Ντέιβις, Μπάρλος.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…