Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Ελευσίνα 65-70

Τρίκαλα – Ελευσίνα 65-70

elefsina omadiki

elefsina-omadiki

Διπλό παραμονής…
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος πέρασε από τα Τρίκαλα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 70-65. Ο Τζίμης Κουστένης φαίνεται πως έφερε αέρα αλλαγής στην Ελευσίνα, η οποία επί των ημερών του μετράει 2/2 και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές  ο Τζόνσον με 19 πόντους (5 τρίποντα), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε η τριάδα Μπόουι (15π.), Τσούπκοβιτς (15π.) και Πάνος (16π.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να αδυνατούν να χτίσουν διαφορές. Με ένα τρίποντο του Τσούπκοβιτς και μία βολή του Σπανού, τα Τρικάλα προηγήθηκαν με 17-13 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ωστόσο, στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός ανέβασε στροφές και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-17 στο 13’. Ο Τζόνσον είχε πάρει φωτιά από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα διατηρούσε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Τζίμη Κουστένη μπροστά με πέντε πόντους (39-34).

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στο παρκέ με στόχο να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Με όπλο τον πλουραλισμό τους στην επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 50-45, ωστόσο η Ελευσίνα αντέδρασε και επιμέρους σκορ 6-2 μείωσε στον πόντο (52-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο ο Κοξ με τρίποντο και ο Ρόμπινσον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 63-56 στο 34’, ωστόσο και πάλι τα Τρίκαλα δεν το έβαλαν κάτω και με επιμέρους σκορ 6-2 μείωσαν στους τρεις πόντους 65-62 στο 36’.

Στα τελευταία λεπτά το άγχος βάρυνε τις προσπάθειες των παικτών των Τρικάλων. Αστοχία και λάθη αποτέλεσαν ανασταλτατικούς παράγοντες για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, η οποία τους βάζει σε μπελάδες σε ότι αφορά τη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-37, 52-49, 65-70.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 10 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 4, Μπόουι 15 (2), Τσούπκοβιτς 15 (3), Πάνος 16, Σπανός 5 (1), Ματαλόν , Βαρυτιμιάδης, Χουχουμής, Μίλκοβιτς.
ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Κουστένης): Κοξ 6 (2), Ρόμπινσον 8, Τσακαλέρης 1, Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρει 12, Αθανασούλας 9 (1), Μάρκοβιτς 5, Δορκοφίκης 4, Ιωάννου 1, Τζόνσον 19 (5), Καλές 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…