Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Ρέθυμνο 75-63

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 75-63

evans trikala panionios

evans-trikala-panionios

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση, τα Τρίκαλα κατάφεραν να επικρατήσουν του Ρεθύμνου με 75-63, σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν κινδύνεψαν ούτε στιγμή, έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Έβανς ο οποίος έκανε double-double με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ του Ρεθύμνου ήταν ο Λάτοβτς με 13, ενώ ο Ράιτ είχε 11 πόντους και 8 ασίστ.

Άστραψε και… βρόντηξε!

Μπροστά στο κοινό τους, τα Τρίκαλα έδειξαν αποφασισμένα να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό κόντρα στο Ρέθυμνο από την πρώτη περίοδο. Οι Κρητικοί κόντραραν στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, οπότε προηγήθηκαν με 4-5, ωστόσο, στα επόμενα είχε… κατηφόρα! Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα 14-0 και εξασφάλισαν διαφορά 13 πόντων (18-5), με τους Δεληγιάννη και Έβανς να τραβούν στο σκορ. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και το δεκάλεπτο έκλεισε με 26-14.

Δράση και αντίδραση

Τα Τρίκαλα δεν έριξαν το ρυθμό τους και ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με το γκάζι στο… πάτωμα! Με τρομερή άμυνα, η οποία επέτρεψε στο Ρέθυμνο να σκοράρει μετά από 5’ στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε σερί 7-0 και ξέφυγε με 19 πόντους (33-14).Κάπου εκεί, το Ρέθυμνο αντέδρασε και με ένα σερί 10-0, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντρτσα και Λάτοβιτς, μείωσε στους 9 (33-24), ενώ το ημίχρονο έληξε 40-28.

Απόλυτη ισορροπία

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων παρέμενε στα ίδια επίπεδα, τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό, το Ρέθυμνο αντέδρασε και με πόντους από Ντρτσα και Καλαμπόκη μείωσε στους 7 (52-45), ωστόσο Πέτροβιτς και Έβανς επανέφεραν τη διαφορά στους 12 (57-45).

Το “καθάρισε”

Οι σπασμωδικές αντιδράσεις του Ρεθύμνου θορύβησαν τα Τρίκαλα και συγκεκριμένα τον Έβανς, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και με επτά ακόμα από Πέτροβιτς, Πάνος και Ματαλόν, τα Τρίκαλα έκαναν επιμέρους σκορ 12-1 και ξέφυγαν με 69-46. Κάπου εκεί, το ουσιαστικό μέρος της αναμέτρησης έλαβε τέλος και το μόνο που έμενε να φανεί ήταν το τελικό σκορ. Ο Χαρτ που άργησε να… πάρει μπρος, πέτυχε έξι σερί πόντους, δίνοντας “ανάσα” στο Ρέθυμνο καθώς μείωσε σε 71-54, ωστόσο, δεν κατάφερε να προσφέρει στους Κρητικούς κάτι περισσότερο. Το τυπικό μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να είναι 75-63.

Διαιτητές: Γκόντας – Αφεντουλίδης – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-28, 57-45, 75-63.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Εβανς 25 (3), Περούνισιτς, Γιούιν 12, Γιαννακίδης 6 (2), Πέτροβιτς 6 (2), Πάνος 8, Πορίνι 2, Σαπ 5, Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 2, Φούντας, , Νικολόπουλος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 8 (1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας , Αγγελόπουλος . Ράιτ 1 (3 τριπ., 8 ασίστ), Καλαμπόκης 7 (1), Κανονίδης 3 (1), Σίννης 3 (1), Λάτοβιτς 13 (2), Εζιούκου, Ντρτσα 8, Γκάμπριελ 10 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…