Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Απόλλων Π. 66-73

Ελευσίνα – Απόλλων Π. 66-73

apollon team

apollon-team

Αυτοκτονία για τον Πανελευσινιακό….
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επιβλήθηκε στην παράταση του Πανελευσινιακού με 73-66 και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα “αυτοκτόνησε” καθώς έχασε ένα δικό της παιχνίδι.

Οι “σταχυοφόροι” προηγήθηκαν με 61-51 1,5 λεπτό πριν από το φινάλε του παιχνιδιού και κατάφεραν να χάσουν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με όπλο τον πλουραλισμό τους στην επίθεση προηγήθηκαν με 23-13 στο πρώτο δεκάλεπτο έπειτα από τρίποντο του Κάιλς. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, μετά το αρχικό μούδιασμα, αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Πέτροβιτς μείωσαν σταδιακά το σκορ και με τρίποντο του φόργουορντ των Πατρινών έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (35-35) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπήκε δυνατά στο παρκέ, όπως στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την σκληρή της άμυνα προηγήθηκε με 9 πόντους (51-42 στο 29′) δείχνοντας αποφασισμένη να “καθαρίσει” το παιχνίδι.

Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (57-46 στο 34′, 61-51 στο 38′), με το παιχνίδι να μοιάζει τελειωμένο.

Ο Απόλλωνας Πάτρας, όμως, είχε διαφορετική άποψη και εκμεταλλευόμενος τις τάσεις αυτοκτονίας της Ελευσίνας, κατάφερε να κάνει στο τελευταίο ενάμιση λεπτό σερί 10-0 και να στείλει το ματς στην παράταση, ενώ είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς, αλλά ο Αργυρόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, αφού προηγουμένως είχε φέρει το ματς στα ίσια.

Στην παράταση ο Απόλλωνας Πάτρας, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, επικράτησε με 73-66, έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ, ενώ άφησε την Ελευσίνα να παλεύει μέχρι εσχάτων με τον Ίκαρο για την παραμονή της.

Διαιτητές: Φούφης – Πουρσανίδης Γ. – Πουρσανίδης Κ.
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-35, 51-46, 61-61, 66-73 (παρ.).
ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 8 (1), Κάιλς 7 (1), Τζόουνς 14 (12 ριμπ.), Μαγκουνής, Φαγιέ 19 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Ούζας, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 8 (2 τριπ., 7 ασ.), Καπερώνης, Ντάνιελ 20 (10 ριμπ.), Ουίλσον 17 (1 τριπ., 13 ριμπ.), Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 10 (2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 2, Μπολντς 6.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…