Κεντρική Basket League Αγώνες ΟΣΦΠ – Ελευσίνα 94-64

ΟΣΦΠ – Ελευσίνα 94-64

olympiacos elefsina

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ-ÐÁÍÅËÅÕÓÉÍÉÁÊÏÓ

Και τώρα η Μάλαγα
Εύκολα ξεπέρασε ο Ολυμπιακός το εμπόδιο του Πανελευσινιακού με 94-64, δείχνοντας έτοιμος για το μεγάλο παιχνίδι της Πέμπτης στην Ισπανία.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νέους της ομάδας, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δείχνει για ακόμα μια φορά πολύ θετικά δείγματα, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Έτσι, είχε την ευκαιρία να αφήσει εκτός 12άδας τον Βασίλη Σπανούλη, ώστε να μην επιβαρυνθεί και είναι απολύτως υγιή για την αναμέτρηση στην Ισπανία.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στα πρώτα 17 λεπτά, όταν η ομάδα της Ελευσίνας βρισκόταν μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ (28-27). Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και έκλεισε το ημίχρονο με 44-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 28-15, καθάρισαν το παιχνίδι, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπαρτζώκα να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στο τέταρτο δεκάλεπτο σε Καββαδά, Αγραβάνη, Κατσίβελη και Χριστοδούλου.

Για την Ελευσίνα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κάιλς και Φαγέ με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-32, 72-47, 94-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μπαρτζώκας) Πέτγουεϊ 4, Ντάνστον 13, Χριστοδούλου 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Σλούκας 10 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 7, Λοτζέσκι 12, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9, Καββαδάς 8, Κατσίβελης.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: (Σκαραφίγας) Νίκου 2, Παπαμακάριος 7 (2), Κάιλς 14 (2), Τζόουνς 7, Μαγγουνής, Φαγέ 14 (2), Φίσερ 5 (1), Μελισαράτος 2, Τέρνερ 3, Ούζας 5 (1), Μάντζαρης 5, Αβραμίδης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…