Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – Τρίκαλα 97-85

Κηφισιά – Τρίκαλα 97-85

crocker garrett

ÃÊÁÑÅÔ ÊÑÏÊÅÑ ÊÇÖÉÓÉÁ - ÔÑÉÊÁËÁ  GARRETT CROCKER   KIFISIA - TRIKALA (BASKET LEAGUE 2013-2014)

Την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ πανηγύρισε η Κηφισιά. Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε εντός έδρας των Τρικάλων με 97-85 και έκανε άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόνι Κρόκερ που σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 29-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 49-31 στο ημίχρονο, έχοντας ως αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον εξαιρετικό Τόνι Κρόκερ και έδειξε να καθαρίζει εύκολα την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με σερί 20-4 μετέτρεψαν το 49-31 του ημιχρόνου σε 53-51 στο 26ο λεπτό με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Πάτρικ Γιούινγκ. Ωστόσο η Κηφισιά αντέδρασε ψύχραιμα και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 69-61.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο 36ο λεπτό  όταν και ο Μιχάλης Κακιούζης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στους έξι (78-72). Έκτοτε οι γηπεδούχοι έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Σώμος – Πουρσανίδης – Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 29-15, 49-31, 69-61, 97-85
ΚΗΦΙΣΙΑ: Βασίλιεβιτς 17  (5 τριπ., 6 ασ.), Λιακόπουλος 11 (1 τριπ., 7 ασ.), Κρόκερ 20 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 9 (10 ριμπ.), Γουντς 8, Τσαλδάρης 8, Αντεγκμπόγιε 6, Κακιούζης 12, Μπάρλος 6.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Εβανς 18 (2), Περούνισιτς 3 (1), Γιούινγκ 16 (2), Γιαννακίδης 11, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 8, Γκρέιντζερ 15 (8 ριμπ.), Δεληγιάννης 8, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…