Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 60-72: Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Καταλανούς

ognjen dobric crvena zvezda mts belgrade eb20

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα μέσα στο Βελιγράδι, επικρατώντας με 72-60 του Ερυθρού Αστέρα. Οι Καταλανοί κυριάρχησαν από την πρώτη περίοδο στην αναμέτρηση, οι Σέρβοι μάζεψαν την διαφορά στην δεύτερη, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους καθάρισε το παιχνίδι.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα, η οποία με όπλο την εξαιρετική της άμυνα η οποία περιόρισε τους Σέρβους σε μόλις τρεις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (3-14). Η φοβερή αμυντική συμπεριφορά των Καταλανών συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (11-21).

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και αργά και σταθερά κατάφεραν να ροκανίζουν την διαφορά στην δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα, με συνεχόμενους πόντους των Νταβίντοβατς και Λόιντ κατάφεραν να έρθουν σε απόσταση τριπόντου από τους Ισπανούς (28-31), με το πρώτο μέρος να κλείνει με ισπανικό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-35).

Οι Καταλανοί βελτίωσαν και πάλι την εικόνα του στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 12-5 στο πρώτο τρίλεπτο πήραν και πάλι διψήφιο προβάδισμα (36-47). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο η Μπαρτσελόνα είχε επιθετικές λύσεις με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (45-57).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και γρήγορο 9-0 κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με πάνω από 20 πόντους (45-66). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν κάπως το σκορ (54-66)  με τον Λόιντ, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει την ολική ανατροπή με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 72-60.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 6 (8 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (2), Λόιντ 9 (0/5 τρίποντα), Νταβίντοβατς 7 (1), Λάζιτς 3 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Ντόμπριτς 11 (3), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 3, Κούζμιτς, Νόκο 2, Κολόμ 6 (1).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Βέστερμαν 1, Χάνγκα, Σμιτς 11 (1), Πούστοβι 2, Οριόλα 12, Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 14 (6/13 σουτ), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 2, Μίροτιτς 6, Καλάθης 10.

Μακάμπι: Ανακοίνωση για την είσοδο του κόσμου στο γήπεδο

Παρουσία φιλάθλων της θα υποδεχθεί η Μακάμπι τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι. Με τουλάχιστον…