Κεντρική Διεθνή Έμεινε αήττητη και έρχεται για Προμηθέα η Μονακό!

Έμεινε αήττητη και έρχεται για Προμηθέα η Μονακό!

monaco rion

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Μονακό κάνοντας το 3 στα 3 στην λίγκα, επικρατώντας κόντρα της Ριόν με σκορ 71-65, λίγες μέρες πριν το ταξίδι της στην Πάτρα για την αναμέτρηση με τον Προμηθέα για το Γιούροκαπ.

Η αλήθεια είναι ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν κάπως νωθρά στην αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα για το δεκάλεπτο. Ωστόσο στην δεύτερη περίοδο ένα ξέσκασμα της Μονακό (13-3) έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη η πρωτοπόρος της γαλλικής λίγκας ήταν καλύτερη παίρνοντας διαφορά μέχρι και 14 πόντων, με την Ριόν να μειώνει μεν αλλά να χάνει εν τέλη το παιχνίδι.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ουατάρα με 16 πόντους, με τους Λακόνμπ και Μποστ να ακολουθούν με 14 και 13 αντίστοιχα.

Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Μίλερ που ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-34, 51-47, 71-65.