Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κολοσσός 93-67

Ρέθυμνο – Κολοσσός 93-67

rethymno cretan kings hickey

Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου και τον διέλυσε με 93-67. Η κρητική ομάδα δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο (29-28), αλλά στη συνέχεια έκανε μία φανταστική δεύτερη περίοδος (30-8) και πήρε τη σπουδαία νίκη. Πλέον, η ομάδα του Ζιάγκου βρίσκεται μία νίκη μακριά από την Κύμη (κέρδισε τον Ήφαιστο) και θα δώσει μάχη μέχρι το τέλος, για να παραμείνει στην Basket League. Απίστευτος ο Χίκι, ο οποίος έκανε triple double

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8 πόντους (22-14). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, καθώς μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου δέχτηκαν σερί 12-7 και η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (29-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν όλα. Η κρητική ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά και με σερί 15-2 (!) προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (44-28). Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 59-34.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο έλεγχαν πλήρως το ματς και έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους (78-48). Το Ρέθυμνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το φινάλε και τελικά πανηγύρισε την πολύ σημαντική νίκη με 93-67.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67.
ΚΥΜΗ (Κουτσός):Τουντζιαράκης 14 (11 ριμπάουντ), Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), Λιούις 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 1.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος):  Γκότσερ 10 (2), Εβανς 19 (8/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1).

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65

Επιβίωσε στην Πόλη η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε διά πυρός και σιδήρου απ…