Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Ήφαιστος Λήμνου 90-83

Κύμη – Ήφαιστος Λήμνου 90-83

kimi

Μεγάλη νίκη – παραμονής πανηγύρισε η Κύμη, η οποία επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 90-83. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους στις βολές και κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού κράτησε σε απόσταση μία νίκης το Ρέθυμνο και κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 9-4 ύστερα από καλάθι του Γκότσερ. Η ομάδα της Λήμνου σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία του σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Κύμη είχε τις λύσεις και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε της περιόδου (15-19).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τρίποντο του Ουάσινγκτον, αλλά ο Ήφαιστος απάντησε άμεσα με ένα σερί 6-0 και πήρε αέρα έξι πόντων (21-27). Η Κύμη, όμως, και πάλι απάντησε και μάλιστα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-36 υπέρ της ομάδας του Ισίδωρου Κουτσού.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 58-58.  Η Κύμη στην τελευταία περίοδο μπήκε δυνατά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (66-60). Ο Ήφαιστος δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Σταμάτη πλησίασε στον έναν πόντο (67-66).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και με τον εκπληκτικό Καρινιάουσκας (18 πόντοι) έφτασε και πάλι τη διαφορά στους εφτά πόντους (77-70). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Κύμη πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83
Κύμη (Κουτσός): Τουντζιαράκης 14, Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), ΖεΚουίν 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13, Ουίλιαμς 1
Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Έβανς 19, Ουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1)

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…