Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Τρίκαλα 84-79

Άρης – Τρίκαλα 84-79

aris trikala

aris-trikala

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα των Τρικάλων με 84-79. Οι “κιτρινόμαυροι” παρ’ ότι προηγήθηκαν αρχικά, δεν κατάφεραν να σταματήσουν τα ατού των Τρικάλων και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η καλή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη και έφτασαν έτσι στην νίκη τους στο Πρωτάθλημα και συνεχόμενη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Από την άλλη πλευρά, οι Θεσσαλοί με όπλο τους την ευστοχία τους και χτυπώντας στους αιφνιδιασμούς, έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, αλλά τα αρκετά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα τους στοίχισαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς με 20 πόντους, ενώ τόσους πέτυχε και ο κορυφαίος των Τρικάλων Οβιέ Σόκο.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Ζάρα και Χάγκινς, ενώ η αρχική πεντάδα των Τρικάλων αποτελούνταν από τους: Ντάουελ, Τσιλούλη, Τσιάρα, Κόνγκερ και Τγικ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-0 και 7-3, με πρωταγωνιστές τους Ουότερς και Ουάιτ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσιάρας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Τιγκ και Ντάουελ κρατούσαν τα Τρίκαλα κοντά στο σκορ, χτυπώντας συνεχώς με αιφνιδιασμούς (12-7, 16-13). Ο Κόνγκερ με όμορφο λέι απ μείωσε στον πόντο (18-17), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τρεις πόντους του Βαρυτιμιάδη και καλάθι του Καντούγκαν, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 25-21 (8′ για το τέλος του ημιχρόνου). Ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντο του Τσούπκοβιτς μείωσε σε 24-25, όμως οι Θεσσαλοί με σερί 4-0 αύξησαν τη διαφορά στο +4 (24-29, 7′ πριν το τέλος της περιόδου). Στη συνέχεια, ο Καραθανάσης με νέο τρίποντο για τα Τρίκαλα έκανε το 26-32, αλλά ο Άρης με συνεχόμενες καλές άμυνες και σωστές επιθετικές επιλογές ισοφάρισε σε 34-34. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το ημίχρονο το οποίο βρήκε τα Τρίκαλα να προηγούνται με 41-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουάιτ με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη μετά από πολύ ώρα με 46-44, ενώ λίγο αργότερα τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Χάγκινς που ανέβασε τη διαφορά στους 4 (52-48). Ο Μούρτος με τρίποντο ξεκόλλησε τον Άρη επιθετικά και διαμόρφωσε το 55-50, με τους Σόκο και Κόνγκερ να μειώνουν με αναπάντητα καλάθια σε 55-54. Ο αρχηγός των “κιτρινόμαυρων” και πάλι εκτέλεσε εύστοχα από τα 6,75 για το 58-54 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σόκο με απανωτά καλάθια και κερδισμένα φάουλ, έδωσε στα Τρίκαλα το προβάδισμα με 61-60 (8:49 πριν τη λήξη του αγώνα). Χάγκινς και Ουάιτ έφεραν και πάλι σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους με 64-61, ενώ ο Ζάρας με 4 προσωπικούς πόντους και ο Ουότερς με καλάθι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +8 (70-62, 5:28 πριν το τέλος του αγώνα). Οι “κιτρινόμαυροι” πάτησαν το πόδι στο γκάζι για τα καλά και με γκολ-φάουλ του Χάγκινς προηγήθηκαν με 73-62, αλλά το 5-0 σερί των φιλοξενούμενων, ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ (73-67, 3:54 για το τέλςο της αναμέτρησης).

Κόνγκερ με τρίποντο και Σόκο με βολές έφεραν τα Τρίκαλα σε απόσταση 2 πόντων (74-72), όμως Χάγκινς και Ουότερς κράτησαν τον Άρη μπροστά στο σκορ και εν τέλει τον έχρισαν νικητή του αγώνα με 84-79.

Διαιτητές: Φούφης – Παντελίδης – Μπήτης.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-41, 60-56, 84-79.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6, Τσούπκοβιτς 4 (1), Ουάιτ 14 (2), Ουότερς 20 (1), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 19, Κοέν 2, Μούρτος 7 (2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 6.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 13 (1), Ντάουελ 5, Σόκο 20, Τσιλούλης, Καραθανάσης 3 (1), Τσιάρας 10 (2), Κόνγκερ 15 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης 3, Τιγκ 7, Βαρυτιμιάδης 3.