Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

cska partizan

cska-partizan

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Παρτιζάν με σκορ 88-46 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Κορυφαίος για την ρώσικη αρκούδα ο Σόνι Ουίμς με 18 πόντους.

Τι και αν είναι νοσοκομείο. Η Γαλατασαράι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, επιβλήθηκε εύκολα της Μπάγερν Μονάχου με 84-74 και έβαλε γερή υποψηφιότητα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον τρίτο όμιλο. Όλα τα λεφτά για το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν, το δίδυμο Μενσά – Μπονσού και Κάρλος Αρόγιο που σημείωσαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ήταν να μην πάρει την πρώτη του νίκη ο Ερυθρός Αστέρας. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς έκαμψε την αντίσταση της Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας με 88-77. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Σέρβους που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σλοβένος Γιάκα Μπλάζιτς με 16 πόντους.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκαμψε την αντίσταση της Στρασμπούρ, επικρατώντας με 83-72. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ιταλούς ο Κιθ Λάγκφορντ με 25 πόντους με 5 τρίποντα.

lauvergne-rebound

Με διάθεση να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, μπήκε στο παρκέ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πάρει διψήφια διαφορά (21-10). Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των Ρώσων ήταν για σεμινάριο με αποτέλεσμα η Παρτιζάν να αδυνατεί να βρει διαδρόμους προς το καλάθι και να πετυχαίνει μόλις οκτώ πόντους. Η διαφορά ξέφυγε ακόμα παραπάνω και η ρωσική αρκούδα έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 42-18.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι Ρώσοι βομβάρδιζαν το αντίπαλο καλάθι σε αντίθεση με τους Σέρβους που πετύχαιναν πόντους με το σταγονόμετρο. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 38 πόντων (69-31).

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Παρτιζάν με 88-46 και επέστρεψε δυναμικά στις επιτυχίες.

Διαιτητές: Κόντε – Μπισάνγκ – Γιασεβίτσιους.
Τα δεκάλεπτα: 21-10, 42-18, 69-31, 88-46.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς, Μίτσοφ 15 (3), Φριντζόν 16 (3), Τζάκσον 8 (1), Πάργκο 5, Γουίμς 18 (1), Καούν 6, Χριάπα 9 (1), Χάινς 7, Βοροντσέβιτς 4, Βορόνοφ, Σουκόφτσοφ.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 9 (12 ριμπ.), Βέστερμαν 4, Ντάλο 4, Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Γκάγκιτς, Σάλιτς, Άντριτς, Μιλουτίνοφ 5, Μπεζμπράντιτσα 4.

Μεγάλη νίκη για τη “μισή” Γαλατασαράι

arslan-galata

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ελλιπέστατη Γαλατασαράι. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν, έχοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία, φόρτωσε το καλάθι της Μπάγερν Μονάχου με 29 πόντους και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 29-15. Με τον Μενσά – Μπονσού να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια των Γερμανών η Γαλατασαράι αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενη με 17 πόντους (47-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και μείωσε στους 12 πόντους (61-49)στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η αντεπίθεση διαρκείας συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους (74-70) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λούκα Στάιγκερ. Ο Κάρλος Αρόγιο, όμως, δεν άφησε τους Βαυαρούς να χαρούν περισσότερο και με δύο τρίποντα – μαχαιριές σφράγισε την τελική νίκη των Τούρκων με σκορ 84-74.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ – Ματιόλι – Μπαουμάνις.
Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-30, 61-49, 84-74.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 3, Ακιόλ 11, Αλντεμίρ, Μάτσβαν 3, Αρόγιο 18 (6), Γκιουλέρ 4, Ντόμερκαντ 10 (2), Κοκσάλ 2, Μενσά-Μπονσού 19 (13 ριμπ.).
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Ντιλέινι 6, Τζέντοβιτς 7, Μπένζινγκ 2, Σάβοβιτς 9, Μπράιαντ 6, Τέιλορ 4, Ιντμπίχι 4, Τράουτμαν 15 (1), Σαφάρτζικ 9 (1), Στάιγκερ 8 (2), Τόμπσον 6.

Πήρε φόρα ο Ερυθρός Αστέρας

blazic-shoot

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Χάλα Πιονίρ του Βελιγραδίου. Ο Ερυθρός Αστέρας, έχοντας τον καυτό κόσμο στο πλευρό του, προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του από νωρίς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας οριακά μπροστά στο σκορ με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες τόσο του Ερυθρού Αστέρα όσο και της Λιέτουβος Ρίτας ήταν απούσες. Το ένα καλάθι διαδεχόταν το άλλο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ψηλά το δείκτη του σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να προηγούνται με βραχέα κεφαλή (42-40).

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε αποφασισμένο να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Παίζοντας και άμυνα, αύξησε τη διαφορά στους έξι πόντους (62-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη νίκη του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στον Ερυθρό Αστέρα. Με επιμέρους σκορ περιόδου 26-21 οι Σέρβοι πήραν και μεγάλη διαφορά (χρήσιμη σε τυχόν ισοβαθμίες) επικρατώντας της Λιέτουβος Ρίτας με 88-77.

Διαιτητές: Πέρεζ – Τσιάρι – Περέα.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 42-40, 62-56, 88-77.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Σιλμπ 14, Μίτροβιτς 7 (1), Νέλσον 12, Κάτιτς 12, Μπλάζιτς 16 (1), Τζένκινς 2, Μαριάνοβιτς 12, Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 5.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 2, Μπαμπράουσκας 6 (1), Παλάσιος 13, Σεϊμπούτις 17 (2), Γλυνιαδάκης 1, Γκετσεβίτσιους 17 (5), Λιντέκα 2, Κουκ 4 (1), Γιέλοβατς 11 (2), Σονκάιλα 4.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για Αρμάνι Μιλάνο

langford-keith-layup

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η Αρμάνι Μιλάνο. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε της Στρασμπούρ με 83-72. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να επιβάλλουν τον αριθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού και να ξεφύγουν στο σκορ, ωστόσο οι Γάλλοι ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί, με αποτέλεσμα η Αρμάνι Μιλάνο να προηγηθεί οριακά με 19-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί έσφιξαν την άμυνα τους και έχτισαν διαφορά έξι πόντων (34-28) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να γίνουν απειλητικοί, αλλά δεν το κατάφεραν. Η Αρμάνι Μιλάνο συντηρούσε άνετα τη διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση χάρη σε δύο βολές του Αλεσάντρο Τζεντίλε σε νεκρό χρόνο.

Διαιτητές: Αρτεάγα – Μπίρισικ – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-28, 57-51, 83-72.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 5 (1),Τζεντίλε 11, Μέλι 5 (10 ριμπ.), Γκιότι, Λάνγκφορντ 25 (5), Σάμουελς 12, Γουάλας 5 (1), Μος 13 (3), Τζέρελς 7 (1), Λαβάλ.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν, Λελούπ 8, Λακόμπ, Κάμπελ 17 (3), Γκριρ 6, Ντιπόρ 6, Αμπρομάιτις 6, Αζινσά 16 ( 11 ριμπ), Μέρφι 2, Ντιοτ 11 (1).