Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-76 (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-76 (vid)

Ουέιντ Μπάλντγουιν

Ξεπέρασε το εμπόδιο και της Ζαλγκίρις η Μακάμπι

Η Μακάμπι ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι με τη Ζαλγκίρις επικράτησε με 83-76 και έκανε αποφασιστικό βήμα για να συνεχίσει στη διοργάνωση. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ισραηλινοί τα έκαναν όλα σωστά και πήραν τη νίκη με 83-76.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (11-4), αλλά γρήγορα η Ζαλγκίρις ισορρόπησε το ματς. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δίχως κάποια να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ (21-21). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και στο τέλος του πρώτου 20λεπτου έμεινε σε αυτά των Ισραηλινών (42-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έσφιξε την άμυνα της και δημιούργησε προβλήματα στη Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί δεν μπόρεσαν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι και οι Λιθουανοι πήραν τα ηνία, αλλά και διάφορα 8 πόντων (52-60). Στην τελευταία περίοδο η εικόνα και πάλι άλλαξε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και με ένα μικρό σερί μπήκε και πάλι στο ματς (64-65).

Η Μακάμπι συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να κάνει και την ανατροπή στο παιχνίδι (70-67). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν δίχως κάποια να μπορεί να κρατήσει τα ηνία και το σκορ ήταν ισόπαλο (76-76) 50,1″ πριν το τέλος. Ο Μπόλντγουιν 42,8″ πριν το τέλος κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 78-76.

Η Ζαλγκίρις έκανε τραγικό λάθος στην επόμενη επίθεση. Οι Λιθουανοί όχι μόνο έχασαν την μπάλα αλλά έκαναν και αντιαθλητικό φάουλ 31,6″ πριν το φινάλε. Ο Κόλσον ευστοχησε σε 1/2, ενώ ο Νίμπο πέτυχε στη συνέχεια δίποντα και καθάρισε το ματς (81-76). Η Μακαμπι κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-40, 52-60, 83-76

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

National League 1: Ξεκινούν οι τελικοί σε 2ο και 3ο όμιλο

Αυλαία στους τελικούς σε 2ο και 3ο όμιλο της National League 1. Η αυλαία της Δ’ φάση…