Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν 87-89 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν 87-89 (vid)

Real Partizan

Ο Πάντερ «πάγωσε» τη Μαδρίτη με buzzer-beater.

Ο Κέβιν Πάντερ με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου «ξέρανε» τη Ρεάλ στο πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειρά. Η Παρτιζάν με σκορ 87-89 κατάφερε να σπάσει από νωρίς το «μπρέικ» στη Μαδρίτη και να προηγηθεί με 1-0 στα playoff.

Παράγοντας στο σκοράρισμα από τα πρώτα λεπτά έγιναν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι, με την Παρτιζάν να παίρνει το πρώτο ελαφρύ προβάδισμα (5-9) με λύσεις του Σμάιλαγκιτς. Η Ρεάλ έκτοτε δυσκολευόταν αρκετά απέναντι στον καλό ρυθμό των Σέρβων και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με (10-17). Ωστόσο ένα γρήγορο ξέσπασμα με επιμέρους 10-2 ήταν αρκετό, αφού αρχικά μείωσαν σε απόσταση βολής (18-19) και ύστερα προηγήθηκαν με +1 (20-19). Το δεκάλεπτο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (22-22).

Με το «πόδι κολλημένο στο γκάζι» μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ, η οποία έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και πήρε μαξιλαράκι ασφαλείας στο 12“ με +8 (30-22).
Η Παρτιζάν είχε άμεση απάντηση, κατάφερε να περιορίσει το ισπανικό προβάδισμα βρίσκοντας λύσεις από τον Κέβιν Πάντερ και ξέφυγε με +7 (39-46) προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ασπρόμαυροι» οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με (44-48).

Στην επανάληψη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διατήρησε τον υψηλό ρυθμό υπέρ της, ανέβασε τη διαφορά στο +8 (48-55) φτάνοντας εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, αλλά η «Βασίλισσα» με ένα σερί 8-0 (56-55) φώναξε και πάλι «παρούσα». Από εκείνη τη στιγμή αμφίρροπες και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Ρεάλ στο τέλος του δεκάλεπτου να βρίσκεται μπροστά (64-63).

Τελική ευθεία… Το ματς είχε πάρει «φωτιά». Οι Μαδριλένοι είχαν τον πρώτο λόγο, αλλά η Παρτιζάν ακολουθούσε. Ο Ντέκ έγινε παράγοντας στο σκοράρισμα, η Ρεάλ ξέφυγε με +7 (77-70) στο 35”, όμως οι Σέρβοι με 5-0 σερί έριξαν τη διαφορά στη μια κατοχή (77-75). Στο 38“ ο Πάντερ συνδέθηκε με το καλάθι πετυχαίνοντας έμμεσο τετράποντο και έβαλε την ομάδα του μπροστά (80-81). Στη συνέχεια ο Έξουμ πήρε τη σκυτάλη, έγραψε το (82-84) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε (84-84).

Στα 25 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε ζευγάρι ελεύθερων βολών (84-86) ωστόσο ο Ντέκ με έμμεσο τρίποντο έβαλε και πάλι τη Ρεάλ μπροστά (87-86). Τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Πάντερ πήρε όλη την ευθύνη πάνω του και με ένα συναρπαστικό τρίποντο χάρισε τη νίκη στην Παρτιζάν με (87-89).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89.