Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 87-79

ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 87-79

Paok Karditsa 1

Με Φράνκε ο ΠΑΟΚ «λύγισε» την Καρδίτσα.

Ο ΠΑΟΚ -αν και κόντεψε να χάσει δικό του παιχνίδι-, κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Καρδίτσας με 87-79, και να συνεχίζει να παλεύει για την τετράδα που οδηγεί playoffs.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Καρδίτσα, αφού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε την πρώτη μεγάλη διαφορά υπέρ της με +8 (11-19). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, ανέλαβε δράση, και προηγήθηκε με +2 (21-19) στο τέλους της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο «Δικέφαλος» διατήρησε το προβάδισμα υπέρ του καθ´ όλη τη διάρκεια, και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με +12 (47-35) έχοντας ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο. Στην επανάληψη η Καρδίτσα παρότι βρέθηκε πίσω μέχρι και με -17, κατέφερε με μπροστάρη τον Αγραβάνη να τρέξει ένα σερί 7-0 και να κατεβάσει τη διαφορά στο -10 (60-50). Όμως ο Φράνκε ξανά έβαλε την ομάδα του στο +13 (70-57) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελική ευθεία… ο Χάντερ με 2/2 εύστοχα τρίποντα έριξε τη διαφορά στο 35“ στο -8 (79-71), και ο Γκάλινατ ακολούθησε διαμορφώνοντας το (79-73). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον υψηλό ρυθμό του στον αγώνα χάρη στον πρωταγωνιστή του ματς, Γιανίκ Φράνκε, και έτσι οι Θεσσαλονικείς με τη διαφορά να αυξάνεται στο +11 (84-73) προς το τέλος του αγώνα, κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79.