Κεντρική Basket League Καρδίτσα – ΑΕΚ 64-70

Καρδίτσα – ΑΕΚ 64-70

Karditsa AEK

Επιστροφή στις νίκες για την «Ένωση».

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 64-70 επί της Καρδίτσας, σε ένα ματς που οι Θεσσαλοί «κυνήγησαν» το αποτέλεσμα μέχρι τέλους.

Με «φουλ» ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο, Καρδίτσα και ΑΕΚ τελείωσαν την περίοδο με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη στο +4 (20-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Ένωση» με σουτ τριών πόντων του Στρέλνιεκς έφτασε τη διαφορά στο +7 (20-27), ωστόσο οι Θεσσαλοί μείωσαν με σερί 7-0 (27-27) στο 13“ με τρίποντο του Ουέστ, και τις λύσεις του Γκασμπομπερκ στον αγώνα (34-33). Το σκορ έως το τέλος του ημιχρόνου παρέμεινε κοντά, και η ΑΕΚ οδηγήθηκε στην ανάπαυλα με ένα καλάθι διαφορά (37-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα έχτισε μια διαφορά των πέντε πόντων στο 23“ (45-40), όμως η απάντηση ήρθε γρήγορα για τους φιλοξενούμενους με Στρέλνιεκς και Φλιώνη (45-46). Η ΑΕΚ συνέχισε να ανεβάζει απόδοση, και πήρε «ανάσα» στο +8 (45-53) με Μάντσεν να δείχνει τις διαθέσεις του. Οι Θεσσαλοί με 10-0 σερί προς τη λήξη της περιόδου, ισορρόπησαν το ματς στο (55-55).

Τελική ευθεία… η «Ένωση» είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεκαλέπτου, με τον Φλιώνη να δίνει λύσεις για την ομάδα του (58-61). Ο Μίτσελ με εύστοχο σουτ έφερε την ομάδα του στο +11 (58-67) 2” πριν τη λήξη, παρότι η Καρδίτσα αστόχησε σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έβαλε τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι, χωρίς να δεχτεί πίεση από τους γηπεδούχους, και έτσι πήραν το «διπλό» με 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…