Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 60-88: «Πάρτι» για τη «Βασίλισσα»

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 60-88: «Πάρτι» για τη «Βασίλισσα»

baskonia real

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε ακόμη μία νίκη, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Μπασκόνια με 88-60. Η «Βασίλισσα» δεν δυσκολεύτηκε καθόλου, είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Στίβεν Ενόκ ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο παίκτης της Μπασκόνια πέτυχε και τους εννιά πρώτους πόντους της ομάδας του και της έδωσε προβάδισμα με 9-5. Η Ρεάλ Μαδρίτης «ξύπνησε» και με σερί 10-0 έφερε τούμπα το ματς (9-15). Η «Βασίλισσα» διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου και μάλιστα κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (14-25).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με πρωταγωνιστή τον Κοζέρ (11 πόντου) έφτασε ακόμη και τους 17 πόντους (20-37). Η άμυνα της Μπασκόνια ήταν τραγική και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε συνολικά 28 πόντους και κατάφερε να διατηρήσει μεγάλη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (34-53).

Η Ρεάλ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και δεν δυσκολευόταν να διατηρήσει το προβάδισμα της (42-65). Η Μπασκόνια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ (49-69).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-53, 47-71, 60-88