Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Ξεκίνημα με το… αριστερό

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Ξεκίνημα με το… αριστερό

Αγραβάνης

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελλάδα, καθώς ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία με 78-69. Η Εθνική μας ήταν κάκιστη στο τέταρτο δεκάλεπτο και πλήρωσε τη μεγάλη αστοχία της. Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Η Ελλάδα μπήκε καλά στο παιχνίδι και με τρίποντο του Νίκου Γκίκα προηγήθηκε με 5-2. Η Εθνική μας έβρισκε λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και μ΄ακόμη ένα εύστοχο σουτ από τον Δημήτρη Αγραβάνη κράτησε τα ηνία του σκορ (5-8). Η Μεγάλη Βρετανία έβγαλε αντίδραση και με ένα μικρό σερί κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση (13-10).

Η Εθνική απάντησε στην αντεπίθεση των Βρετανών με δικό της σερί. Συγκεκριμένα, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αγραβάνη (9 πόντοι) έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 18-13. Σε καλό βράδυ ήταν και ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος με το δεύτερο τρίποντο του έκανε το 21-15 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η άμυνα της Εθνικής μας, όμως, ήταν κάκιστη σ΄αυτήν την πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να δεχθεί 23 πόντους και να μην καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ (23-23).

Η Μεγάλη Βρετανία συνέχισε να είναι καλύτερη και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (29-24). Η Ελλάδα, όμως, έβγαλε αντίδραση, απάντησε με δικό της σερί και ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα της (29-30). Ο Δημήτρης Αγραβάνης συνέχισε να κάνει τη διαφορά και με 13 πόντους οδηγούσε επιθετικά την χώρα μας (32-34). Οι παίκτες του κόουτς Καμπερίδη κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-33 υπέρ τους.

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελλάδα με εξαιρετική άμυνα, κράτησε στο μηδέν τους γηπεδούχους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (33-48). Η Μεγάλη Βρετανία έβγαλε μία μικρή αντίδραση, μείωσε σε 50-41 και ανάγκασε τον Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ του Έλληνα τεχνικού δεν κατάφερε να ξυπνήσει τους παίκτες του. Τα προβλήματα στην άμυνα ήταν πολλά και σε συνδυασμό με την επιθετική αστοχία η Μεγάλη Βρετανία έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (56-57).

Η Μεγάλη Βρετανία δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και κατάφερε μάλιστα να φέρει και τούμπα την αναμέτρηση (61-57). Η Ελλάδα ήταν τραγική επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και ύστερα από 6 λεπτά είχε σημειώσει μόλις 3 πόντους (73-60). Η Ελλάδα προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η αστοχία της συνεχίστηκε (73-64).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69
Μεγάλη Βρετανία (Στέτελ): Νέλσον 10 (7ριμπ., 6ασ.), Οκερέαφορ 19(4), Ολασένι 13, Φίλιπ 16(2), Ουίλιαμς 3, Άντερσον, Μπίγκμπι Ουίλιαμς 2, Κλαρκ 2, Χάμιλτον 9, Ογκουλέγιε, Μόκφορντ 4
Ελλάδα (Καμπερίδης): Αγραβάνης 19(8ριμπ.), Γιαννόπουλος 2, Κατσίβελης 5(1), Μουράτος 4(6ασ.), Σαλούστρος 3(1), Χρυσικόπουλος, Γκίκας 14(4), Γόντικας 4, Κακλαμανάκης 3, Καββαδάς 4, Λούντζης 5(1), Ρογκαβόπουλος 6(9ριμπ.)

Περισσότερα σε Παγκόσμιο

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…