Κεντρική Διεθνή Δεύτερο μπρέικ για την Ούνικς, μια ανάσα από τους τελικούς

Δεύτερο μπρέικ για την Ούνικς, μια ανάσα από τους τελικούς

unics 1

Ολοταχώς για «σκούπα» με μειονέκτημα έδρας πηγαίνει η Ούνικς Καζάν, αφού πήρε και δεύτερη νίκη στην έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν επικρατώντας με 79-69. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 23-13 έβαλε τις βάσεις, έδειξε αντανακλαστικά όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (65-67) και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος της Ούνικς ήταν ο Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, γεμίζοντας την στατιστική του ακόμα με 7 ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιντάουκας Κουζμίνσκας, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, ενώ κατέβασε και 6 ριμπαόυντ και έδωσε 4 ασίστ. Στους 12 πόντους και 5 τελικές πάσες έμεινε ο Γουίλιαμς Γκος, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-42, 57-65, 69-79