Κεντρική Διεθνή Μονακό – Ούνικς 89-87: Μοιραίος Θίοντορ και 1-0 για τους Γάλλους

Μονακό – Ούνικς 89-87: Μοιραίος Θίοντορ και 1-0 για τους Γάλλους

dee bost as monaco ec20 scaled

Η Μονακό έκανε το καθήκον της στον πρώτο τελικό του Γιούροκαπ παίρνοντας την νίκη επί της Ούνικς με 89-87, σε νένα πραγματικό θρίλερ που κρίθηκε από ένα λάθος του Τζόρνταν Θίοντορ. Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη καλείται να υπερασπιστεί την έδρα της στα δύο παιχνίδια που ακολουθούν στο Καζάν, να κάνει την ανατροπή και να κατακτήσει τον τίτλο.

H Μονακό ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11 πόντους (13-2) μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Η Ούνικς ισορρόπησε στην συνέχεια και ροκάνισε την διαφορά φτάνοντας σε απόσταση βολές με τρίποντο του Οκάρο Γουάιτ (15-14). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ξανά να ξεφύγουν με 7 πόντους (23-16), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-18.

H Ούνικς πάταγε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και κατάφερε με σερί 6-0 να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (23-24). Στην συνέχεια το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Η Ούνικς κατάφερε να δημιουργήσει μαξιλαράκι δύο κατοχών περίπου δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (37-41), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 42-44.

Η Ούνικς με αφετηρία την πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 11-3 στο πρώτο μισό της τρίτης  περιόδου και έφτασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε διψήφια διαφορά (45-55). Η Μονακό στην συνέχεια όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά με επιμέρους 14-4 κατάφερε να το φέρει στα ίσα, κλείσει την περίοδο με βραχεία κεφαλή (65-64).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν και πάλι στην κόψη του ξυραφιού με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει με πάνω από μια κατοχή. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς και το σκορ ήταν ισόπαλο μετά από τρίποντο του Γκρέι κάτι παραπάνω από ένα λεπτό πριν το τέλος (84-84).

O Θίοντορ απάντησε στις βολές του Λεσόρτ βάζοντας την Ούνικς μπροστά (86-87),με τον Νάιτ να είναι αλάνθαστος από την γραμμή των βολών (88-87) με 27” να μένουν στο χρονόμετρο. Ο Λεσόρτ έκλεψε την μπάλα από τον θίοντορ 10” πριν το τέλος, η Ούνικς έκανε φάουλ, με τον Γκρέι να βάζει μια βολή (89-87). Ο Θίοντορ πήγε για το coast to coast στο φινάλε, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-44, 65-64, 89-87

1 21 2 21

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…