Κεντρική Basket League Αγώνες Ιωνικός – Λαύριο 88-89: «Θρίλερ» με μοιραίους Χουγκάζ και Σμιθ

Ιωνικός – Λαύριο 88-89: «Θρίλερ» με μοιραίους Χουγκάζ και Σμιθ

koniaris ionikos lavrio scaled

Θρίλερ με συναρπαστικό φινάλε εξελίχθηκε στο κλειστό του Πλάτωνα ανάμεσα στον Ιωνικό και το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 89-88 στο παιχνίδι που έκλεισε την 16η αγωνιστική της Basket League. To Λαύριο είχε τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασε μέχρι και στο +12 στην τρίτη περίοδο, ωστόσο οι Νικαιώτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στην τέταρτη, και είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη με τους Χουγκάζ και Σμιθ να είναι άστοχοι στις τελευταίες φάσεις.

Με πολύ γρήγορο ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες του παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να προηγηθούν με 7 πόντους με καλάθι του Μουράτου (8-15), για να μειώσει στο καλάθι με 5 σερί πόντους ο Μαυροκεφαλίδης (13-15). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά με το Λαύριο να πιάνει την μέγιστη διαφορά του στο παιχνίδι με συνεχόμενους πόντους από τον Ανοσίκε (18-26), με τον Ιωνικό να μειώνει στους 6 για το 24-30 του δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός συνέχισε να είναι ιδιαίτερα ψηλός και στην δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (31-35) με συνεχόμενους πόντους του Χόλογουελ, με τον Τολιόπουλος να μειώνει στην μια κατοχή λίγο αργότερα (35-38). Ο Ντέιβις απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα για το Λαύριο (35-44), με τον Ιωνικό να τρέχει ένα σερί 7-0 μειώνοντας μετά από πολύ ώρα στο καλάθι (42-44). Το Λαύριο ανέβασε και πάλι την απόδοση του στο τελευταίο δίλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (49-56).

Η διαφορά έφτασε και πάλι την μέγιστη τιμή των 9 πόντων δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (51-60), με το Λαύριο να κάνει το +11 για πρώτη φορά με ωραίο λέι απ του Γερομιχαλού (51-62). Σε όλο το υπόλοιπο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανεβοκατέβαινε από τους 10 πόντους με το Λαύριο να μένει σταθερά μπροστά (64-71).

Ο Ιωνικός κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους με μεγάλο τρίποντο του Άνταμ Σμιθ και καλάθι του Πρίτζετ (69-73), οχτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Σμιθ να σκοράρει απανωτά τρίποντα στην συνέχεια μειώνοντας στον πόντο (74-75). Το Λαύριο με ένα σερί 5-0 έκανε το 74-80 με τον Κάρτερ, για να απαντήσει ο Χόλογουελ με τρίποντο (77-80).

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το Λαύριο ωστόσο να έχει τις λύσεις και να καταφέρνει να κάνει και πάλι το +6 με τον Ντιαλό, για να βάλει νέο τρίποντο ο Χόλογουελ (82-85), με τον Πετρόπουλο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (85-85). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στα τελευταία λεπτά με το Λαύριο να περνάει μπροστά ένα λεπτό πριν το τέλος με βολές του Ντέιβις (87-89). Ο Χουγκάζ αστόχησε σε τρίποντο με το Λαύριο να παίρνει το ριμπάουντ ωστόσο να αστοχεί στην συνέχεια με τον Χουγκάζ να γίνεται μοιραίος χάνοντας μια από τις δύο βολές και την ευκαιράι να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 12” πριν το τέλος. Ο Μουράτος έχασε δύο βολές στην συνέχεια με τον Σμιθ να χάνει την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του την νίκη στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89