Κεντρική Basket League Κολοσσός H Hotels Κολοσσός – Προμηθέας 68-73: Έδειξαν χαρακτήρα οι Πατρινοί

Κολοσσός – Προμηθέας 68-73: Έδειξαν χαρακτήρα οι Πατρινοί

athinaiou kolossos promitheas scaled

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ο Προμηθέας, αφού επικράτησε με 73-68 επί του Κολοσσού στην Ρόδο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά, αφού προηγήθηκαν με 6 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι Πατρινοί έδειξαν χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο και με κομβική την συμβολή των Χριστοδούλου και Αθηναίου με συνεχόμενα τρίποντα πήραν διαφορά 8 πόντων και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους με έμμεσο τρίποντο του Τζεράι Γκραντ (7-12), με τον Κολοσσό να απαντά άμεσα με δικό του 5-0 σερί φέροντας το παιχνίδι στα ίσα (12-12). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (21-21) μετά το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με την αστοχία να είναι το στοιχείο που κυριάρχησε εκατέρωθεν. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο ομάδες μέσα σε τέσσερα λεπτά είχαν σκοράρει από ένα καλάθι (24-24).  Ο Θοδωρής Ζάρας απάντησε άμεσα στο τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη για να βάλει και πάλι μπροστά τον Προμηθέα ο Χάρης Γιαννόπουλος (27-30). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 37-37.

Οι Πατρινοί κατάφεραν και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (37-44) μετά από σχεδόν τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος τρέχοντας ένα 7-0 σερί, για να μειώσει ο Κολοσσός με τους Καντέρ και Ζάρα σε 41-44. O Κολοσσός συνέχισε το σερί του το οποίο έφτασε μέχρι το 14-0 με καλάθι του Καντέρ, για να πάει προβάδισμα 7 πόντων (51-44). Ο Προμηθέας κατάφερε να σκοράρει μετά από πολύ ώρα με τρίποντο του Αγραβάνη (51-47), με τον Κολοσσό να διατηρεί τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (56-50).

Ο Προμηθέα με ένα γρήγορο 5-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση βολής (56-55). Οι Πατρινοί μάλιστα κατάφεραν να διευρύνουν το επιμέρους σκορ σε 1-10 και να περάσουν μπροστά με τρεις πόντους λίγο αργότερα με τον Χριστοδούλου να ευστοχεί από την περιφέρεια (57-60). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο την διαφορά στην συνέχεια με τρίποντο του Αθηναίου (59-66) με τον Άρτις να μειώνει στους πέντε δύο λεπτά πριν το τέλος (65-70). Οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73