Κεντρική Basket League Αγώνες Ηρακλής – Ιωνικός 75-78: Σπουδαίο διπλό για Ιωνικό.

Ηρακλής – Ιωνικός 75-78: Σπουδαίο διπλό για Ιωνικό.

haggins iraklis ionikos scaled

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Ιωνικός στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 78-75. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο φινάλε με βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ενεχιόνια, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο 2” πριν το τέλος. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Γηραιού, αλλά δεν κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη.

Ο Σαγκς ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους του Ηρακλή (4-2). Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και γρήγορα πήρε μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (9-4). Ο Βασίλης Καββαδάς πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση του Γηραιού (11-4).

Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι αιχμή του δόρατος έφερε το ματς στα ίσια με επί μέρους σκορ 9-2 (13-13). Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ με βολή του Τολιόπουλου (13-14). Οι αλλαγές του Σκουρτόπουλου είχαν επίδραση στο παιχνίδι και ο Ιωνικός ξέφυγε στο σκορ, ενώ ο Ηρακλής προσπαθούσε να ξεκολλήσει στο σκορ (15-21). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Αγγέλου διατήρησε τα ηνία του σκορ (18-23).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους εννιά πόντους (21-30), ενώ με γκολ-φάουλ του Χουγκάζ ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (21-33). Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, ενώ και στην άμυνα είχε θέματα κυρίως στα ριμπάουντ (24-35). Ο Γηραιός στο φινάλε του ημιχρόνου έδειξε σημάδια ζωής. Με ένα μικρό σερί οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (34-39). Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους και έστειλε την ομάδα του στον πάγκο προηγούμενη με 41-34.

Ο Χάγκινς στο ντεμπούτο του με τον Ηρακλή έδειξε πολύ καλά στοιχεία και βοηθούσε σημαντικά τον Γηραιό (42-46). O Hρακλής παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς (49-51). Tο ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον Ενετσιόνια ο Γηραιός επέστρεψε για τα καλά στην αναμέτρηση και έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (55-56).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ηρακλής και Ιωνικός ήταν κοντά στο σκορ και έκαναν τα πάντα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (63-62). To σκορ για αρκετή ώρα έμεινε κολλημένο, αλλά ο Χάλναν δήλωσε ξανά παρών και με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (66-62). Ο Βασίλης Τολιόπουλος στα τελευταία λεπτά έκανε πράγματα και θαύματα και με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (71-72).

Ο Βασίλης Τολιόπουλος συνέχισε να σκοράρει και με βολές έκανε το 74-72 1,17′ πριν το τέλος. Ο Ενεχιόνια, όμως, ήταν ξανά εκεί και με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ηρακλή (75-74). Ο Μαυροκεφαλίδης 26,7” πριν το τέλος κέρδισε 2 βολές και έκανε το 76-75 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ενεχιόνια πήρε την ευθύνη 2” πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του δεν βρήκε στόχο. Ο Μαυροκεφαλίδης με βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78
Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Ενεχιόνια 10 (7ριμπ.), Σαγκς 6, Καββαδάς 15 (8ριμπ.), Χάνλαν 19 (4), Χάτσερ, Έμπακς, Σχίζας 4 (1), Τσαϊρέλης 6, Φίλλιος, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάγκινς 12 (2)
Ιωνικός (Αγγέλου): Σμιθ 8 (1), Πριντζέτ 12, Μαυροκεφαλίδης 24 (14ριμπ.), Μουχαϊμίν 4, Χουγκάζ 5, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλοουελ 6, Τολιόπουλος 12 (7ασ.), Χόλιφιλντ.

Ολυμπιακός: «Ένα ακόμα παιχνίδι» (vid)

Δείτε όλα όσα έγιναν στο Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, κ…