Κεντρική Basket League Αγώνες Ιωνικός – Άρης 68-64: Τέταρτη νίκη με άμυνα

Ιωνικός – Άρης 68-64: Τέταρτη νίκη με άμυνα

ionikos aris

Έπειτα από ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ιωνικός Νικαίας κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας του Άρη με 68-64, για τη 10η αγωνιστική της Basket League κι ανέβηκε στο 4-6. Στο 3-6 υποχώρησε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία πάλεψε χωρίς τους Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς, αλλά “λύγισε” στο φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να αδυνατούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τον Ιωνικό με 18-14, με τη δεύτερη περίοδο να ανήκει στον Άρη, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο ημίχρονο (34-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 53-51, με τον Άρη να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο 32′ (58-59), αλλά να “κολλάει” στη συνέχεια στην επίθεση και να δέχεται ένα σερί 5-0 που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 64-59.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έβρισκαν με τίποτα σκορ στα τελευταία λεπτά, με τον Ιωνικό να διατηρεί το μικρό του προβάδισμα μέχρι το φινάλε, παρότι ούτε αυτός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το “κιτρινόμαυρο” καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φιτζπάτρικ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σμιθ πρόσθεσε 14 πόντους. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σούλερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 14 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πριτζέτ 5 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έλμορ 3 (1/6 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/9 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουγκάζ 6 (1/6 σουτ), Πετρόπουλος, Φιτζπάτρικ 15 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χόλογουελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μουχαϊμίν, Τολιόπουλος 9 (3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 18 (3/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές), Χαριτόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουζέλογλου 8 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 4 (1), Ντεκόζι 8 (4/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 8 (2), Σλαφτσάκης 2 (0/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Φλιώνης, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λιτλ 9 (1)

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…