Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 71-73: Με buzzer beater του Μπράουν

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 71-73: Με buzzer beater του Μπράουν

ognjen kuzmic crvena zvezda mts belgrade eb20

Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν ο μεγάλος ήρωας της Φενέρ στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς σκόραρε στο φινάλε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 73-71. Ο Αμερικανός καλαθοσφαιριστής σκόραρε στο τέλος και «σκότωσε» την πρώην ομάδα του.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με μεγάλη ευστοχία κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (5-9). Η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά οι Σέρβοι δεν τους άφηναν να ξεφύγουν (10-13). Ο Ερυθρός Αστέρας σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και με επί μέρους σκορ 7-1 πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (17-16). Ο Κολόμ έκανε μεγάλη ζημιά στους Τούρκους και κράτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους (22-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Βέσελι και ο Ο’Μπράιαντ ήταν σε μεγάλο βράδυ και ήταν οι κορυφαίοι για τις δύο ομάδες (27-29). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ερυθρός και Φενέρμπαχτσε προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (39-38).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με σερί 6-0 πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (39-44). Ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι χεράκι (50-51). Το ίδιο σκηνικό έμεινε μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (53-53).

Ο Ο’Μπράιαντ έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στους Τούρκους και με τους 17 πόντους του έκανε σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα (66-59). Η Φενέρ κατάφερε να γυρίσει το ματς, αλλά ο Νταβιντόβατς με μεγάλο τρίποντο έδωσε και πάλι τα ηνία στην ομάδα του (71-69). Ο Πιέρ απάντησε και με δύο βολές έφερε το ματς στα ίσια 1,16′ πριν το τέλος του ματς (71-71). Ο Λορέντζο Μπράουν με μεγάλο buzzer beater στο φινάλε χάρισε τη μεγάλη νίκη στη Φενέρ (71-73).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-38, 53-53, 71-73
Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Ο’Μπράινατ 17 (10ριμπ.), Ουόλντεν 6 (2), Νταβιντόβατς 11 (1), Λάζιτς, Ριθ 2, Ραντάνοφ 8 (2), Ντόμπριτς 12 (2), Γιακόντιτς 5, Κούζμιτς, Κολόμ 10 (1)
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 13 (2), Γκούντουριτς 11 (1), Μαχμούτογλου 4, ΝτεΚολό 2, Πιέρ 13 (1), Μπαρτέλ 10 (1), Βέσελι 10, Έντι 2, Ντουβερίογλου 1, Ουλανόβας 7 (1)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…