Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Α' ΕΣΚΑΝΑ Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Τι και αν υπάρχει κόσμος στο γήπεδο τι όχι το τρένο του Ίκαρου Καλλιθέας δεν έχει σταματημό. Έτσι και σήμερα πέρασε από το άδειο – ελέω κορωνοϊού – κλειστό του Εσπέρου, αφού αν και δυσκολεύτηκε κέρδισε τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου με 72-68, διατηρώντας το απόλυτο.

Παράλληλα, νικηφόρο ήταν το πέρασμα και την Ελευθερίας Μοσχάτου από τον Άγιο Δημήτριο, αφού επικράτησε με 64-54 επί της Δάφνης παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος παρέμεινε ο Πορφύρας που είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης κερδίζοντας με 93-65.

Νίκη βήμα εισόδου στα πλέι οφ πήρε το Πέραμα, το οποίο πέρασε από την Ευράλη επικρατώντας με 72-56. Στην τέταρτη θέση πέρασαν τα Ταταύλα που εκμεταλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Ευράλης επικρατώντας με 72-58 στην έδρα των Τραχώνων. 

Το ίδιο με τον Ερμή έπραξε και η ισόβαθμη, Ηλεκτρούπολη, η οποία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Πόλις Καλλιθέας επικρατώντας με 73-56. Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία πήρε η Δραπετσώνα, η οποία κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕ Καλλιθέας με 81-78.

Α΄ΕΣΚΑΝΑ
19η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 93-65
ΕΥΡΥΑΛΗ –  ΕΡΜΗΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ  56-72
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  -ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 72-68
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 78-81
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 54-64
ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ –  ΤΑΤΑΥΛΑ 58-72
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ -ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 73-56

Τα φύλλα αγώνα :

EYΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ.-ΠΕΡΑΜΑ 56-72
Διαιτητές: Γεράνιος , Αυγερινός , Μέλης
Δεκάλεπτα: 13-16, 26-34, 41-51, 56-72
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Σιγλέτος, Κακαβάς): Τσακναρίδης 7, Δορκοφίκης 6(1) , Ψυχογιός 3(1) , Εμμανουηλίδης 7(1) , Αγγελίδης 3, Μαλτέζος 8 , Βαθρακοκοίλης 17(2) , Γεωργουσόπουλος , Μπούτος 5(1) , Μπατής
ΠΕΡΑΜΑ (Ρουμπελάκης, Πασαγιάνννης): Θωμάς 11(1) , Τασιόπουλος 15, Βουρνάς , Γρύλλης 10(1) , Ιωάννου 12, Ντακούλιας 7(1) , Τράμπαρης 17(3) , Κατσικάδης, Σταθόπουλος , Παρασκευόπουλος, Πετράκης , Δαουτάκος

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 78-81
Διαιτητές: Κονταράτος , Μπιτέρνας, Βαίτσης
Δεκάλεπτα: 21-20, 38-37 , 55-64, 78-81
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καβάσιλας, Κωνσταντώνης): Παπάζουγλου 4, Ιμαριάγκμπε 11, Παπακωνσταντίνου , Λάμπρου 4, Λαζαρίδης 13, Δανατζής 13(2) , Παπαζαφειρόπουλος 14(2) , Τσιμπούκης 8(2) , Μπαυρομανωλάκης 3(1) , Καραγιάννης 8
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης, Παππάς): Σαγρής 4, Αρμανίδης 18(3) , Λύτρας , Καλής 20, Πεζιρκιανίδης 11, Καμπούρης 4, Λουτριώτης 8(1), Τσελέκος 8 , Καρελλάς 8(1)

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 72-68
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας , Πλατέλα , Νάκος
Δεκάλεπτα: 22-14, 33-33, 41-53, 72-68
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλος, Κεφαλίδης): Γεωργιάδης 17(1) , Τσιμπίδης 7, Ιωακειμίδης 4, Τσιγγενόπουλος 12(1) , Λαμπρόπουλος 16, Μούτσα 1, Παπαφωτίου 1, Βλασσόπουλος 13, Τζαγγαράκης , Περσίδης 1
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Ρίμπας): Συριανός 6(2) , Φωστέρης 9(2), Μουζάκης 12(1) , Φωσσές 2, Δούβος 13(1) , Ακρίβος 14(2) , Κουκουβάκης , Νοίδης , Μαρόπουλος 7, Μπακλαβάς 5(1)

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ.-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. 54-64
Διαιτητές: Καραβίτης , Πρισιμιτζάκης , Ερμίδης
Δεκάλεπτα: 17-12, 31-31, 38-47, 54-64
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Αλεξανδρόπουλος, Τερκεσίδης): Γεωργόπουλος 2, Τσίλαγας 10, Γκιουρτζίδης 18(4), Ιορδάνου 7(1) , Βούτας 2, Κατσαρέας 2, Τσακίρης 6(2) , Σολούκος 7(1) , Τσίκας , Παπαδάκης , Τίλη , Τσιούτσιας
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Σίμος, Δολιανίτης): Μαρκουίζος 18, Δέλιος 3(1) , Ντόσκορης 7(1) , Γιαμπάνης 7(1) , Κατσούρης 15(2) , Νικολαίδης 6, Κιούσης 6(2) , Κατσόγιαννης 2, Γεράνιος , Ζενέλι , Κολοφώτης , Παλουκάκος

ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. 93-65
Διαιτητές: Ανδρεόπουλος , Αντωνέλλου Γερουλάνος
Δεκάλεπτα: 31-17, 47-35, 68-55, 93-65
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Θεολογίτης 11(3) , Γουρδομιχάλης 8 , Γιαννόπουλος 10(2) , Φωτόπουλος 13, Λεκάκης 22(3) , Κωνσταντίνου 1, Χατζηδημητρίου 4, Λιαδής 2, Συμεωνίδης 6 , Παπαργυρόπουλος 16(1)
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. (Τσιτσόπουλος, Χότζα): Πατουλίδης 2, Κολοβέρος , Χόρτσας , Αρμάος , Καρούτας 9(1), Μακρυνιώτης 2, Γιαννακόδημος 18(1) , Μανωλάκος 3(1) , Αντωνούτσος 30(5), Πουλιανός 3 , Υμέρι

Η Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1.Ίκαρος Καλλιθέας (19-0) 38
———————————————–
2.Ελευθερία Μοσχάτου (15-4) 34
3.Πορφύρας (14-5) 33
4.Ταταύλα (12-7) 31
5.Ευρυάλη Γλυφάδας (12-7) 31
———————————————–
6.Πέραμα (11-8) 30
7.Ηλεκτρούπολη (11-8) 30
8.Δραπετσώνα (10-9) 29
9.Αστέρας Αγ.Δημητρίου (8-11) 27
———————————————–
10.Ένωση Τραχώνων/Δια (8-11) 27
11.ΑΕ Καλλιθέας (5-14) 24
12.Πόλις Καλλιθέας (4-15) 23
13.Δάφνη Αγ.Δημητρίου (3-16) 22
———————————————–
14.Ίκαρος Νέας Σμύρνης (1-18) 20

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (20η, 16/03):

22:00 ΚΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ
20:00 ΚΛ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΕΟΜΗΤ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΕΥΡΥΑΛΗ
20:45 ΚΛ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ
20:30 ΚΛ ΜΟΣΧΑΤΟΥ Α ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ
20:00 ΚΛ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
21:00 ΚΛ ΣΕΦ Β ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ-ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ
21:00 ΚΛ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Λάμπης Χαραλάμπους
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑΝΑ

Δειτε επισης

O βασικός υποψήφιος για αντί-Αγγέλου

Είναι ένας άνθρωπος που έχει γράψει τη δική του ιστορία στο λαρισαϊκό μπάσκετ. Βεβαίως, ότ…