Κεντρική Διεθνή Βενέτσια – Προμηθέας 52-70

Βενέτσια – Προμηθέας 52-70

loukas mavrokefalidis promitheas patras photo alessandro scarpa reyer ec19

Ρεβάνς από την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας πήρε ο Προμηθέας, κερδίζοντας μέσα στην Βενετία την Βενέτσια με 70-52, παίρνοντας και την διαφορά από τον πρώτο αγώνα. Οι Πατρινοί επέβαλαν από την πρώτη περίοδο τον ρυθμό τους, και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση (28 πόντοι και 13 ριμπάουντ) έβαλαν από την αρχή τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει αέρα 4 πόντων στον Προμηθέα (4-8) έχοντας όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 8-2 και τον Γκάουντλοκ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-10) με τον Μαυροκεφαλίδη να απαντά με τρίποντο και το δεκάλεπτο να λήγει στο 12-14.

Ο ψηλός του Προμηθέα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με έμμεσο τρίποντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (12-17), με τους Ιταλούς να μειώνουν με καλάθι του Ντέι (14-17). O Κασελάκης με δύο συνεχόμενα καλάθια ανέβασε την διαφορά στους 7 για τους Πατρινούς (14-21) ενώ λίγο αργότερα ο Αγραβάνης με έμμεσο τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά υπέρ της ομάδας του (16-27). O Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ παράλληλα ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα, καταφέρνοντας να εκτοξεύσει την διαφορά στους 16 πόντους με το δεύτερο προσωπικό τρίποντο του Μπαμπ (22-38), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 27-41 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατήρησε τον πλήρη έλεγχο του ματς και ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους με τρίποντο του Χολ στο 22’ (28-45). Ο Αμερικανός ήταν ο πρωταγωνιστής της περιόδου έχοντας τους 10 από τους 13 πόντους των Πατρινών που έφτασαν μέχρι και στο +20 (34-54) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 36-54 ενός καθόλου παραγωγικού δεκαλέπτου με επιμέρους σκορ 9-13.

Οι Ιταλοί με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου μειώνοντας την διαφορά στους 12 πόντους (42-54), ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να την πάει σε μονοψήφια επίπεδα μετά από βολές του Τσερέλα (48-57). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνήλθαν στην συνέχεια και με επιθετική αιχμή τους Μαυροκεφαλίδη και Χολ έτρεξαν ένα σερί 12-0 πηγαίνοντας την διαφορά και πάλι στους 20 πόντους (48-68) 2 λεπτά πριν το φινάλε βάζοντας τέλος στις όποιες  ελπίδες των γηπεδούχων, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 52-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40’00”), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…