Κεντρική Basket League Κολοσσός – Προμηθέας 73-70

Κολοσσός – Προμηθέας 73-70

Κολοσσός Προμηθέας

Τεράστια νίκη πήρε ο Κολοσσός απέναντι στον Προμηθέα στην Ρόδο, επικρατώντας με 73-70, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της basket league. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και είχαν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (20-9), με τους Πατρινούς να επιστρέφουν στην τρίτη περίοδο, αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Ιδιαίτερα κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, με τους γηπεδούχους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με τον Γκρίφιν (6-4). Η ομάδα της Ρόδου βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε αέρα 7 πόντων με έμμεσο τρίποντο του Αγκμπελέσε (14-7) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν κατάφεραν να μειώσουν με το δεκάλεπτο να κλείνει με διψήφιο προβάδισμα για  τον Κολοσσό (20-9).

Οι Πατρινοί βρήκαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με 7 συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη μείωσαν στους 4 (20-16). Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι με τον Λίποβι (24-22), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν με τους Κρόμα και Αγκμπελέσε για το 28-22. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 9 πόντων (34-25) με τον Λοβ να έχει τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στην επανάληψη και το κατάφεραν μετά από δυόμισι λεπτά με τον Λίποβι να σκοράρει από την περιφέρεια φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (37-37). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων με τον Αγκμπελέσε (53-49) ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου, η οποία έληξε με 55-52 μετά από κάρφωμα του Ντάνιελς.

Ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο με τον Κασελάκη (60-58), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Μπρέιζελτον και Κρόμα (64-58). Οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο με τον Αγραβάνη (71-70) στα 45” για το φινάλε, με τον Λαβ να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων δίνοντας αέρα τριών πόντων στην ομάδα του 19” πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν επέλεξαν να κάνουν φάουλ στον Προμηθέα, ο Λίποβι έχασε το τρίποντο και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70