Κεντρική Basket League Ηρακλής – Λάρισα 83-67

Ηρακλής – Λάρισα 83-67

live streaming iraklis lavrio

Την πρώτη νίκη του μέσα στο 2020 πήρε ο Ηρακλής επικρατώντας με 83-67 επί της Λάρισας για την 17η αγωνιστική της basket league. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετική από την αρχή του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους στην τρίτη περίοδο για να φτάσει σε μια άνετη νίκη.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό μετά από το πρώτο τρίλεπτο και να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων (9-3) με έμμεσο τρίποντο του Καββαδά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 με τον Χείλαρη (12-7), με τον γηραιό να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 για να πάει την διαφορά στους 9 (16-7). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι στο +15 με καλάθι του Χάνλαν στο φινάλε (26-11).

Η Θεσσαλοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μειώνοντας στους 10 (26-16), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +17 (35-18) με συνεχόμενους πόντους του Ζάρα. Ο Παπαντωνίου μείωσε στους 13 με λέι απ λίγο αργότερα (37-24), με τον Καββαδά με λέι απ να διαμορφώνει το 43-29 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στην επανάληψη με τον Σούλερ να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους για την ομάδα του (57-37)μετά από τρίποντο του Χείλαρη. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχαν λύσεις σε καμία πλευρά του γηπέδου με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν την διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους (67-37) με τρίποντο του Σούλερ,  με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 69-44.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον γηραιό να φτάνει στην πρώτη του νίκη μέσα στο 2020 με το τελικό 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67

4444 24

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…