Κεντρική Basket League Ήφαιστος – Λαύριο 67-65

Ήφαιστος – Λαύριο 67-65

ifaistos1

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πήρε ο Ήφαιστος απέναντι στο Λαύριο στην Λήμνο επικρατώντας με 67-65 με μπάζερ-μπίτερ του Πελεκάνου στο φινάλε του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο οι νησιώτες εκμεταλλεύθηκαν τις πολλές χαμένες βολές (8) των παικτών του Χρήστου Σερέλη φτάνοντας σε μια μεγάλη ανατροπή.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (2-11) με τον Ντεκόζι μετά από τρία λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ακόμα περισσότερο με τον Μουράτο να κάνει το 3-19. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 10 με τον Τσαϊρέλη ο οποίος ολοκλήρωσε ένα μικρό σερί 5-0 της ομάδας του για το 15-25 του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Ο Ντεκόζι πήγε την ομάδα του στο +12 (19-31) με τον Τσαϊρέλη να απαντά με 2/2 βολές. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 9 με τρίποντο του Πελεκάνου μετά από καλάθι του Γερομιχαλού (24-33), ενώ το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +12 (24-36).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολλοί καλοί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους 18 πόντους μετά από κάρφωμα του Ντεκόζι (26-44). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 10 με έμμεσο τρίποντο του Μούρτου (37-47), με τον Άουτλο με σουτ από την περιφέρεια να διαμορφώνει το 41-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν σε απόσταση βολής με τρίποντο του Πελεκάνου τεσσεράμισι λεπτά πριν το φινάλε (56-57) βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Ο Άλμαν πήγε τους φιλοξενούμενους στο +6 (56-62) 2’11” πριν το φινάλε, με τον Ήφαιστο να μειώνει στους 3 με έμμεσο τρίποντο του Μούρτου (60-63). Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό με τους φιλοξενούμενους να χάνουν 8 βολές! στο τελευταίο δίλεπτο, και τον Μιχάλη Πελεκάνο να ευστοχεί σε μπάζερ-μπίτερ τρίποντο χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65

limnlavrio 21

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…