Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου – Ηρακλής 86-88

Κολοσσός Ρόδου – Ηρακλής 86-88

2758384

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ηρακλής στην Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με σκορ 88-86, για την 10η αγωνιστική της basket league. Με αυτή την νίκη ο γηραιός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-5, αφήνοντας πίσω του την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να που υποχώρησε στο 4-6.

Αρκετά επιθετικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ εύστοχοι στο μακρινό σουτ και να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (7-11) στο 5′ με τρίποντο του Μανωλόπουλου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Τουντζιαράκη (13-11) με τον Σούλερ να απαντά ισοφαρίζοντας. Ο Κολοσσός πήρε προβάδισμα 6 πόντων (21-15) με το πρώτο καλάθι του Γκρίφιν στο δεύτερο ντεμπούτο του στους Ροδίτες, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στον πόντο με καλάθι του Οκερέαφορ (21-20).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής ήταν πολύ πιο εύστοχος κυρίως με τους Ζάρα και Σούλερ και πέρασε μπροστά με 4 στο 13′ (25-29), με το προβάδισμα να μένει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 15′ (31-34). Στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου οι Ζάρας και Σούλερ το πήραν πάνω τους και με 17 δικούς τους πόντους έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα 12 πόντων στην ανάπαυλα (41-53).

Στην επανάληψη ο γηραιός διεύρυνε αρχικά το προβάδισμα του στους 14 πόντους με βολές του Καββαδά (41-55) αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά φτάνοντας μέχρι το -6 με καλάθι του Κρόμα (49-55). Ο Τουντζιαράκης με βολές έφερε την διαφορά σε απόσταση δύο επιθέσεων (60-64) για να έρθει η αντίδραση των παικτών του Καστρίτη και το 62-70 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα και πάλι στους 4 με καλάθια των Γκρίφιν και Τζάκσον, για να μειώσει στο καλάθι με κάρφωμα του Αγκμπελέσε (68-70). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν την διαφορά στους 6 (76-82) με παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ του Καββαδά 2’34” πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη με το τελικό 86-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88