Κεντρική Basket League Λάρισα – Ρέθυμνο 82-65

Λάρισα – Ρέθυμνο 82-65

67676 6

Επιστροφή στις νίκες για την Λάρισα που μετά την βαριά ήττα από το Περιστέρι, κέρδισαν εύκολα το Ρέθυμνο στην Θεσσαλία με 82-65 σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-7 φτάνοντας τους Κρητικούς στην βαθμολογία.

Μαζί πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το σκορ να είναι ισόπαλο 9-9 μετά από 5 λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν προβάδισμα 7 πόντων με τρίποντο του Χίκι (16-9), ενώ το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 14 με τον Μπράντον Ρας να ευστοχεί στο 2ο του τρίποντο (27-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τους γηπεδούχους να διευρύνουν το προβάδισμα τους στους 18 πόντους (41-23) με τρίποντο του Τσιλούλη στο 15′. Στην συνέχεια οι Θεσσαλοί αύξησαν και άλλο την διαφορά με τον Ρας να κάνει το +23 (52-29) φτάνοντας στους 13 πόντους 40” πριν το ημίχρονο για να μειώσει ο Καμπερίδης στο 52-31 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με όπλο την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 13-20 κατάφεραν να μειώσουν στους 14 με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 65-51 της τρίτης περιόδου με εύστοχο τρίποντο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επίθεση για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65