Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας-Περιστέρι 64-60

Προμηθέας-Περιστέρι 64-60

profile original 3 e1572770336408

Τέλος στο αήττητο του Περιστερίου έβαλε ο Προμηθέας στην Πάτρα, επικρατώντας με 64-60 στο “Δ.Τόφαλος”, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από την αστοχία των δύο ομάδων στο μακρινό σουτ και το χαμηλό σκορ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ άστοχα την αναμέτρηση  (1/6 τρίποντα) με το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Φίλερ και Χολ πήραν το προβάδισμα για το  11-9 στο 7′, με το δεκάλεπτο να λήγει με τον Χάτσερ να σκοράρει από την περιφέρεια για το 19-16 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς έγινε πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν πολύ στην άμυνα και το σκορ να μένει χαμηλά για να έρθει το 38-38 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Ρόμπινσον με εύστοχο τρίποντο να μειώνει στον πόντο για το 46-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Μπαμπ 1 λεπτό πριν το φινάλε, για να πάρει τελικά την νίκη με 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93

Έφτασε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι… Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε …