Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 67-96

Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 67-96

daniel hackett cska moscow eb19

“Πάρτι” έστησε στη Βαρκελώνη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 96-67. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα. Η ρωσική αρκούδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση και η άμυνα των μπλαουγκράνα δεν μπόρεσε να τη σταματήσει.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (13-15). Η Μπαρτσελόνα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν εξαιρετική και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (20-13). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους (20-18).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν (28-29). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της έπαιξε εξαιρετική άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε 33 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 51-38 υπέρ της.

Στην τρίτη περίοδο, το πάρτι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίστηκε και με συνολικό επί μέρους σκορ 25-12 εκτόξευσε τη διαφορά στους 26 πόντους (50-76). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε εύκολα τη νίκη με 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-51, 50-76, 67-96
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 19, Ρίμπας, Χάνγκα 10, Σμιτς 4, Πούστοβι, Οριόλα 4, Αμπρίνες, Χίγκινς 4, Κούριτς 2, Μίροτις 19 (2), Τόμιτς
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 6, Τζέιμς 14 (2), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 10 (2), Βόιγκτμαν 10 (2), Βοροντσέβιτς 8 (1), Χάκετ 9 (1), Χίλιαρντ 13 (3), Κουρμπάνοφ 12 (2), Χάινς 12 (1), Μπέικερ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…