Κεντρική Basket League Αγώνες Λάρισα-Ηρακλής 74-87

Λάρισα-Ηρακλής 74-87

ira

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηρακλής στην Λάρισα, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με σκορ 74-87, σε ένα παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ και τον γηραιό να είναι λίγο καλύτερος για να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στην λήξη της περιόδου (21-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ήταν πολύ καλοί επιθετικά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε ψηλά επίπεδα με τους Θεσσαλούς να βρίσκουν λύσεις και να μένουν στο παιχνίδι για το 40-45 του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη για να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (56-50) πόντων 4 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με 1 πόντο (59-60).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασισμένοι για την νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο παίρνοντας νωρίς προβάδισμα 7 πόντων (63-70). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση δεν τα κατάφεραν με τον Ηρακλή να παίρνει την νίκη με το 74-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)