Κεντρική Ηρακλής Ηρακλής – Ρέθυμνο 74-56

Ηρακλής – Ρέθυμνο 74-56

aris iraklis

Ο Ηρακλής συνεχίζει το νικηφόρο σερί του, καθώς νίκησε και το Ρέθυμνο με 74-56 στο Ιβανώφειο. Ο Γηραιός δυσκολεύτηκε για 15 λεπτά περίπου, αλλά στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και γρήγορα κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (8-3). Το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Φράνκαμπ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά ο Γηραιός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (13-10). Η κρητική ομάδα ήταν πολύ καλή στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά (18-21) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-18.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανακτήσουν το προβάδισμα τους αλλά ήταν άστοχοι και το Ρέθυμνο κράτησε τα ηνία του σκορ (21-23). O Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξε σερί στο ξεκίνημα του 14-0 (32-23) και κράτησε το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά! Η κρητική ομάδα ήταν ανύμπορη και δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Ο Γηραιός έκανε καταπληκτικά πράγματα και με επί μέρους 25-10 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 43-33.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με 74-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56