Κεντρική Basket League Κολοσσός H Hotels Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο 73-74

Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο 73-74

glynn watson jr laurio lavrio panathinaikos

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο μεταξύ του Κολοσσού και του Λαυρίου. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα συναρπαστικό ματς με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει τελικά τη νίκη με 74-73. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γουότσον, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τρίποντο 3,3” πριν το φινάλε του ματς.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει (7-7). Το Λαύριο σ΄αυτό το σημείο έτρεξε σερί 5-0 και προηγήθηκε με 12-7, αλλά ο Αγκμπελέσε έσπασε γρήγορα το σερί των φιλοξενουμένων (9-12). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο με αποτέλεσμα να σημειωθούν51 πόντοι και η ομάδα του Σερέλη έκλεισε την περίοδο μπροστά με 28-23.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τους γηπεδούχους, ενώ αντίθετα με πρωταγωνιστή τον ΝτεΚοζέι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (25-35). Ο Άρης Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, που φάνηκε ότι ξύπνησε τους παίκτες του, και με επί μέρους σκορ 10-2 μείωσε στους 2 πόντους (35-37). Οι Νησιώτες είχαν το μομέντουμ, αλλά στο φινάλε έχασαν την ευκαιρία να περάσουν και μπροστά στο σκορ (43-44).

Αυτό που δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο το έκανε το δεύτερο ο Κολοσσός, καθώς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του τρίτου περιόδου (47-44). Στη Ρόδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (53-51). Το σκορ συνέχισε να αλλάζει χέρια και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο ήταν μπροστά με 59-57.

Οι δύο ομάδες έδειχναν ότι ήθελαν πολύ το ματς και έδιναν τα πάντα μέσα στο παρκέ για να τα καταφέρουν (65-66). Το Λαύριο προηγήθηκε και με 68-65, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου απάντησε με σερί 5-0 και πέρασε ξανά μπροστά (70-68). Ο Ντεκόζι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (70-71).

Ο Αγκμπελέζε με βολές έβαλε μπροστά τον Κολοσσό (72-71), ενώ στη συνέχεια το Λαύριο αστόχησε και ο Κολοσσός πήγε ξανά στη γραμμή των βολών. Ο Τζάκσον πέτυχε μόλις τη μία και έκανε το 73-71 και έμειναν 19,7” για τη λήξη όλα στη διάθεση του Λαυρίου. Οι γηπεδούχοι είχαν να δώσουν φάουλ και έμειναν 7,4” για να τελειώσει το ματς ύστερα από φάουλ που έγινε.

Ο Γουότσον 3,3” πριν το φινάλε πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και έκανε το 74-73 για την ομάδα του Λαυρίου. Ο Τζακσον αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το Λαύριο πηρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74