Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ευρωλίγκα: Πρώτη νίκη για Φενέρ με 39αρη Ντε Κολό!

Ευρωλίγκα: Πρώτη νίκη για Φενέρ με 39αρη Ντε Κολό!

nando de colo fenerbahce beko istanbul eb19 e1571339698925

Την πρώτη της νίκη στην φετινή ευρωλίγκα πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με σκορ 87-80 επί της Μπασκόνια, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, χάρη στην απίστευτη εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό που είχε πόντους.

Με έμφαση στο inside παιχνίδι ξεκίνησε η Μπασκόνια στην αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε, με τους Τούρκους να απαντάνε με εύστοχα περιφερειακά σουτ και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλοί επιθετικά και με κύριο εκφραστεί τον Νάντο Ντε Κολό (22 πόντους στο ημίχρονο) πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 3 (39-36).

Στην επανάληψη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα, και με υπομονή στην επίθεση πήρε προβάδισμα 5 πόντων στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν για το τελικό 87-80.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος ήταν απολαυστικός έχοντας 39 πόντους και 44 μονάδες αξιολόγησης.

Από τους Βάσκους ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Σίλντς, οι οποίοι είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-36, 63-58, 87-80

Τουρκική Ομοσπονδία: «Καταδικάζουμε τις απειλές εναντίον του Αταμάν»

Πήρε θέση η τουρκική Ομοσπονδία για τα υβριστικά συνθήματα εναντίον του Αταμάν. Η σειρά με…