Κεντρική NBA Ηττήθηκαν στη δεύτερη παράταση οι Μπακς, αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο (vid)

Ηττήθηκαν στη δεύτερη παράταση οι Μπακς, αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο (vid)

giannis antetokounmpo bucks raptors 1

Την πρώτη τους ήττα στη σειρά με τους Τορόντο Ράπτορς υπέστησαν οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς ηττήθηκαν στη δεύτερη παράταση με 118-112. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν σε καλό βράδυ, ενώ αντίθετα ο Λέοναρτν έκανε όργια και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει νικητής. Ο Μίντλετον 2,2′ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έστειλε το ματς στην παράταση (96-96). Οι Μπακς αν και βρέθηκαν να χάνουν με 103-99 βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβληθηκε νωρίς με 6ο φάουλ και οι Ράπτορς το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τη νίκη με 118-112. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λέοναρντ με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 52 λεπτά συμμετοχής, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Πασκάλ Σιάκαμ (25 π., 11 ρ.) και Μαρκ Γκασόλ (16 π., 12 ρ., 7 ασ.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 12 πόντους, 7 ασίστ και 23 ριμπάουντ. Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Τζορτζ Χιλ (24 π., 7 ρ.), ενώ καλός ήταν και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον (20 π., 5 ρ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-20, 58-51, 77-75, 96-96, 103-103 (α’ παρ.), 118-112 (β’ παρ.)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…