Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Νταρουσάφακα 94-67

Ζαλγκίρις Κάουνας – Νταρουσάφακα 94-67

aaron white zalgiris kaunas eb18 e1553283408218

“Πάρτι” έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας κόντρα στην Νταρουσάφακα. Οι Λιθουανοί ήταν εξαιρετική και διέλυσαν τους Τούρκους με 94-67. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν για μόλις ένα δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια πήραν τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έμεινε ζωντανή για την οχτάδα και θα κυνηγήσει μέχρι το τέλος τις ελπίδες της.

Η Νταρουσάφακα αντιστάθηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο, όπου έμεινε κοντά στο σκορ (22-18). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Ζαλγκίρις πήρε το πάνω χέρι και με επί μέρους 27-12 εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (49-30).

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Οι Λιθουανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο και συνεχώς ανεβάζαν τη διαφορά (68-46). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαράκτηρα, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίρνει τελικά τη νίκη με 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 68-46, 94-67

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…